Од партиски извори дознаваме дека пратениците на ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата ќе биде присутна на почетокот на седницата за уставни измени, да слушнат што ново ќе каже Заев

Заев во очај, ќе понуди национално помирување, па уставни измени

Премиерот на Македонија и претседател на СДСМ, како дознаваме од партиски извори, денес од собраниската говорница, пред почетокот...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 11:10

Министерот за финансии Тевдовски, на челниците на ММФ и СБ ќе им говори за одржлив економски раст и реформи во економијата иако и ММФ и СБ оценија дека сме пред банкрот

Откако ММФ и СБ оценија дека економијата ни е пред банкрот, Тевдовски ќе ги едуцира

Министерот за финансии и гувернерката на Народната банка на Република Македонија на годишна средба со ММФ и СБ во Индонезија. “Спроведување...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 10:22

Росоклија до Заев, извинете му се на Македонскиот народ, почнете за зборувате вистина, потоа станете партнер а не потчинет во дијалогот и опкружен сте со непослушни и неспособни

Да му се извините на народот, да почнете да ја зборувате вистината

Професорот Росоклија со “насоки” до премиерот Заев, што треба да направи сега, откако референдумот е мртов. Имено македонскиот...

Мартин Попоски / 11 октомври, 2018 6:48

Шефот на српската дипломатија распали по ЕУ, САД и НАТО, "Србија е бомбардирана од НАТО, за да се создаде Косово како држава а вие се однесувате како философи од Тибет"

Кога Каталонија сака да се отцепи тоа не може, а кога Косово сака, тогаш може

На Ивица Дачиќ му прекипе од лицемерието на НАТО, ЕУ и САД и за време на бомбардирањето и за време на распадот на Југославија. Српскиот...

Мартин Попоски / 9 октомври, 2018 14:53

Веста дека Собранието на Македонија на предлог на Владата ќе пристапи кон гласање за уставни измени, Зоран Заев прво им ја соопшти на Грците на грчки јазик

Заев за “Еуроњуз” на грчки: На Македонија не и се потребни избори

На Македонија не и се потребни избори, избори ќе има само доколку се неопходни изјави премиерот Зоран Заев во интервју за...

Мирко Бачиќ / 8 октомври, 2018 13:16

Власта како и по изборите за пратеници говореше за "волја на граѓаните" со математички калкулации, по кои референдумот за договорот од Преспа и правно и формално е мртов

СДСМ треба да научи дека Референдумот за Договорот од Преспа е завршена работа со “волјата на народот”

Уставот  на Македонија и Законот за референдум се и повеќе од јасни. Успешен референдум е оној на кој на гласање излегле...

Мирко Бачиќ / 6:22

Во затвор се влегува и излегува. Пари се заработуваат и трошат. Политичка подршка се добива и губи. Мандати почнуваат и завршуваат. Но, достоинството кога се губи, се губи засекогаш.

ВМРО – ДПМНЕ не смее да биде уценето. Ако ВМРО – ДПМНЕ е уценето, уценета е и Македонија

Поранешниот премиер на Македонија и поранешен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, актуелен пратеник Никола Груевски, за кого...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 6:17

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан со моќен говор по неуспешноста на референдумот, граѓаните го кажале своето, на Заев е да се подготвува за пензија и предвремени избори

Мицкоски: Граѓаните ја испратија пораката, ова е Македонија

Претседателот на опозицијата, Христијан Мицкоски, им се заблагодари на граѓаните за резултатот од референдумот. Тој рече...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 21:12