Денес на пладне, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов го одржа своето обраќање пред Генералното Собрание на Организацијата на Обединетите Нации

Целиот видео запис од обраќањето на претседателот Иванов пред ГС на ОН

Целиот видео запис од обраќањето на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов пред Генералното Собрание на Организацијата...

Мартин Попоски / 27 септември, 2018 17:15

Претседателот Иванов повика да се почитува основното право, правото на ОН, правото на самоопределба и повика земјите кои не признале под уставното име да не го менуваат ставот

Иванов: Преспанската спогодба е документ за формирање нова држава

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 16 часот го започна своето обраќање пред Генералното Собрание на Обединетите...

Мирко Бачиќ / 16:26

Во живо проследете го обраќањето на претседателот Иванов на ГС при ОН

Oбраќање на претседателот Иванов на генералната дебата на 73 сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации

Во тек е обраќањето на Претседателот на Република Македонија на генералната дебата на 73 сесија на Генералното собрание на...

Мирко Бачиќ / 16:03

Заев во партиски цели за претстојниот референдум за промена на името ја злоупотреби нациналната почесна Гарда на АРМ и не го спомна АСНОМ во историските вредности

Заев “во тежок филм”, сепак потврди дека АСНОМ се брише

Завршното обраќање на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, основ за кривично дело и потврда дека...

Мирко Бачиќ / 15:35

Денес обраќање на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, пред Генералното Собрание на Организацијата на Обединтетите Нации

Претседателот Иванов ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 73. Генерално собрание на Обединетите нации кое годинава се одржува на...

Мирко Бачиќ / 9:02

Претседателот на САД, Доналд Трамп со своето обраќање и официјално ја започна сесијата на 73-тото Генерално Собрание на ОН, обраќање со критики и нови ставови за светот

Трамп во ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам

Претседателот на САД Доналд Трамп во својот говор на  Генералното Собрание на Обединетите нации посочи дека ја отфрла...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 7:07

Министерот за надворешни работи на Турција им одржа лекција на членките на ОН на тема состојбата со миграцијата во светот и зошто треба да се повеќе ангажирани

Чавушоглу во ОН: Средоземното Море се претвора во гробишта на очајни луѓе

Медитеранот се претвора во гробишта на очајни луѓе, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, пред...

Мирко Бачиќ / 25 септември, 2018 8:27

Претседателот на СНС и претседател на Србија, Александар Вучиќ со обраќање пред партијата, во кое најави дипломатска "инвазија" врз Србија за Косово во следните 15 до 20 дена

Вучиќ: Мојата политика во врска со Косово доживеа пораз

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна странка (СНС) Александар Вучиќ на седница на Главниот одбор на СНС...

Мирко Бачиќ / 6:31