Заклучно со денешниот ден се искористени 61.648 ваучери за домашен туризам од вкупно доставени 100.336 ваучери на валидни е-маил адреси.

15 декември е краен рок за искористување на ваучерите за домашен туризам – еве колку до сега се искористени

Крајниот рок за искористување на ваучерите за туризам е 15 декември 2020 година, информираат од министерството за економија. Заклучно...

admin@magazin / 14 декември, 2020 11:32

Поконкретно, во периодот јануари – јули годинава бројот на патници на грчките аеродроми достигнал до 8,9 милиони, наспроти 34,7 милиони за истиот период лани.

За 74 отсто намален бројот на патници на грчките аеродроми во првите седум месеци од годинава

Бројот на патници на грчките аеродроми во првите седум месеци од 2020 година е намален за 74,3 отсто во споредба со истиот период...

Владо Марин / 16 август, 2020 12:53

На специјализираните интернет страниците, каде се продава се и сешто, може да се види, како се нудат и овие ваучери за цени од по 3000 и 4000 денари, а има и такви кои продаваат и по два ваучери.

Граѓаните ги продаваат ваучерите за туризам по половина цена

Граѓани ги продаваат 6000 денари вредните ваучери за туризам, кои можат да се искористат за одмор во некои од туристичките...

Катерина Крстиќ / 3 август, 2020 9:39

Најголемиот дел од оние што се регистрирани во земјава на граничните премини транзитирале, односно 44,4 отсто, 36 процени престојувале во земјава, а 19,6 отсто оствариле еднодневна посета.

Странските посетители најмногу се жалат за хигиената на јавните места и патната мрежа

Патната мрежа и хигиената на јавните места добиле најниска оценка од посетителите на земјава кои биле анкетирани на граничните...

Владо Марин / 27 јули, 2020 16:16

Во изјавата се посочува дека ова ги надминало проценките, очекувањата и конкуренцијата.

ЛУДИЛО ВО ХРВАТСКА: Во јули 1 милион туристи ја посетиле Хрватска- најмногу од Германија, Австрија, Чешка и Словенија

Во првите 14 дена од јули, повеќе од 950.000 туристи престојувале во Хрватска, што е 55% од минатогодишните резултати во тој период,...

Владо Марин / 20 јули, 2020 14:05

Лидерот на СДСМ, не откри каде ќе летува годинава, но со оглед на пандемијата од коронавирус која владее најверојатно летото ќе го помине во Македонија, или пак во Албанија, бидејќи границите ни се отворени.

Заев заминува на одмор: Со семејството ќе одмараме- за Влада ќе разговараме после 2 август

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од утре ќе оди на одмор. Тој за “Фокус” ја потврдува информацијата, а од СДСМ претходно информираа...

Катерина Крстиќ / 17 јули, 2020 16:52

Според телевизијата Star.gr, туристите дошле во Грција во саботата во група од 80 лица, а вчера мажот покажал симптоми што му се припишуваат на Ковид 19.

ОТИШЛЕ ВО ГРЦИЈА НА ОДМОР ПА ПОРАДИ КОРОНА ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА: Брачен пар од Србија на лечење, останатите патници во карантин!

Брачна двојка од Србија, која замина на одмор на грчкиот остров Евија, во моментот се наоѓа во болница во градот Ламја на лекување...

Катерина Крстиќ / 8 јули, 2020 10:24

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители,...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2020 17:41