„Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски земји ќе извршат притисок врз нас и ние безусловно ќе се согласиме да ги поддржиме.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија, но Бугарија има свое достоинство и став!

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот...

Владо Марин / 17 октомври, 2020 13:59

Нетанјаху ги пофали потезите и рече дека Израел ќе воспостави дипломатски односи со Косово.

Нетанјаху: Косово е првата земја со мнозинско муслиманско население што ќе отвори амбасада во Ерусалим!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека не само што Косово ќе го признае Израел, туку и ќе ја отвори својата амбасада...

Владо Марин / 7 септември, 2020 6:26

Оној што ве сака, сигурно ќе ги отвори границите. Среќно патување, едноставно не допирајте ги Србите", рече Дачиќ.

ДАЧИЌ И ПОРАЧА НА ПОДГОРИЦА: Среќен ви пат, само не ги допирајте србите!

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство...

Рејхан Бајрами / 27 мај, 2020 10:33

Соборот на Грчката православна црква на 12 октомври го призна правото на цариградскиот патријарх Вартоломеј, дека одобрува автокефалност.

Се искараа Грчката и Руската православна црква: Жестоки провокации од Грција!

Руската православна црква соопшти дека го запрела екуменскиот дијалог со архепископот атински и Грчки Јероним Втори, изјави...

admin@magazin / 2 ноември, 2019 23:44

Блокирајќи го отворањето на преговорите на Македонија со ЕУ за време на последниот европски Совет, Макрон ги поткопа плановите за Балканот на Меркел.

ЛА ВЕРИТА: Со стоп на членството во ЕУ, македонскиот премиер е во проблеми- нова истрага за корупција!

Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев. Блокирајќи го отворањето на преговорите...

admin@magazin / 20 октомври, 2019 8:10

Радев, како што пренесуваат бугарските медиуми, кажал дека билатералните односи се развиваат добро и оти се надминуваат замрзнатите конфликти и конфронтациите од минатото.

РУМЕН РАДЕВ: “Ако македонската страна се залага за ЕУ мора да гради добрососедски односи„

Бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија,...

admin@magazin / 19 јули, 2019 9:12

"Ѓурад Кастриод беше голем човек. Оние кои ја знаат историјата знаеја дека тој беше и Албанец и Србин, исто како што сум и јас и Србин и Албанец.

СКАНДАЛ : Доктор Србин го бакнува Албанското знаме и се фали дека е Албанец

Нова снимка од Мирољуб Петровиќ ја изненади јавноста. Тој неодамна се најде во голем скандал кој беше поврзан со Славица...

Рејхан Бајрами / 3 февруари, 2019 16:33

Блок е во посета на Турција со цел да ги смири односите, особено по минатогодишниот скандал, кога Холандија не дозволи авионот на Чавушоглу да слета во земјата

Турција повикана да работи на заживување на преговорите за членство во ЕУ

Преговорите за членство на Турција во ЕУ се во застој и Анкара мора да преземе чекори кои ќе продонесат за напредок и за заживување...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 7:28