Здруженијата на сточарите и земјоделците од Македонија го закажаа својот протест за 26 октомври пред владата во Скопје.

На 26. октомври Скопје ќе биде блокирано

Нов протест во Скопје, земјоделците повтрно ќе излезат на улица. Здруженијата на сточарите и земјоделците од Македонија...

Весна Петровска / 21 октомври, 2019 18:17

Според сегашните анализи има услови самиот крај на овој месец да помине во знакот на стабилно, суво и лето време.

Попоски: СИЛНА СУША и ЛЕТНО ВРЕМЕ речиси до крајот на октомври!

Славчо Попоски со најнови детали за временската прогноза до крајот на месец октомври. Октомври месец поминува во знакот...

Перо Милчин / 20 октомври, 2019 9:13

Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе.

Започнува зимско сметање на времето: Во сабота кон недела ги поместуваме стрелките на часовникот за еден час понапред!

Ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот...

Рејхан Бајрами / 9:07

Маркарт групацијата – гигант во автомобилската индустрија, е основана во 1925 година, и е водечки светски производител на електромеханички и електронски додатоци и системи за автомобили, електричен алат, апарати за домаќинство и други индустриски апликации. Фабриката на „Маркарт”, во Велес е отворена во 2015 година и првично вработуваше 120 лица, со план до 2017 година да има 600 вработени.

ЗАЕВ НАЈАВИ: Предвремени избори ќе има до крајот на октомрви 2020 година

Премиерот Зоран Заев денеска ја посети фабриката „Маекарт“ во село Каласлари во блзина на Велес. Маркарт групацијата –...

Весна Петровска / 8 октомври, 2019 11:58

Почетокот на октомври ќе ни го одбележи натрпосечно топло, стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност, но не за долго поради тоа што веќе од утре облачноста особено попладнето ќе започне умерено да се зголемува и ќе има услови за сосема слаб локален дожд и за ретки грмежи.

ДОБРЕДОЈДЕ ОКТОМВРИ:Не очекува ДРАСТИЧНО време – месечна прогноза

Високите температури ќе станат минато, подгответе се на драстична промена на времето. Почетокот на октомври ќе ни го одбележи...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 18:21

Тој ја сподели својата дилема во јавноста дали предлогот ќе биде декември 2019 година за започнување на првата меѓувладина конференција или јануари, кога технички ќе биде спремен процесот.

Османи: Убеден сум дека добиваме датум за започнување преговори

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска искажа увереност дека Република Северна Македонија на 17 октомври...

Весна Петровска / 29 септември, 2019 18:38

Со ваквите спуштања на значително постудени воздушни бранови, има услови во текот на октомври да се случат и првите врнежи од снег на планините во Македонија.

НАСКОРО ДОАЃА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Во овој месец очекувајте го снегот!

Во текот на октомври месец не е исклучена можноста да дојде до продор на позначително студена маса од север, прогнозира Славчо...

Перо Милчин / 14 септември, 2019 19:33

Амбасадорот на Франција, Тимоние: имате проблеми со УНЕСКО во Охрид, имате многу корупција, имате проблеми во образованието!

Амбасадорот Тимоние: Имате многу корупција и проблеми, ќе биде тешко за датум!

Францускиот амбасадор Тимоние денес предизвика изненадување во “Холидеј Ин“, каде во својот настап индиректно најави дека...

Данаил Михајловски / 24 јуни, 2019 14:38