Владата си зема за право да со уредба ги дерогира уредбите од Изборниот законик.

Дерковски: Уредбата на владата претставува дерогирање на Изборниот законик

Во Централниот Дневник на Канал 5, Оливер Дерковски, првиот човек на Државната изборна комисија вели дека уредба донесена...

Катерина Крстиќ / 11 јуни, 2020 20:37

За тековните измени во избирачкиот список тој потенцираше дека за 7600 граѓани биле потребни околу 10-тина дена за нивните податоци да бидат обработени и ажурирани во ДИК соогласно измените во Изборниот законик препорачани од ОБСЕ/ОДИХР.

Дерковски: Се врши огромен притисок врз ДИК!

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски потенцираше дека во изминатиот период се врши голем притисок...

Катерина Крстиќ / 21 мај, 2020 20:50

Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично. Но, прво опозицијата треба да се согласи.

ЗАЕВ: Ако треба ќе купиме пенкало за секој гласач, тоа ќе чини 150 илјади евра!

Екс премеиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев рече дека државата би можела да најде решение за избори во јуни. Имено тој...

Катерина Крстиќ / 14 мај, 2020 23:02

Избирачкиот список се потпишува од сите членови на комисијата и од кога ќе се потпишат сите, тој се заклучува и со тој список се оди на избори.

Дерковски: Нема да потпишам избирачки список кој нема да обезбеди заштита на гласачкото право!

Утринава во гостувањето во емисијата „Утрински Брифинг“ претседателот на ДИК, Оливер Дерковски зборуваше за евентуалните...

Катерина Крстиќ / 10:27

Дерковски посочи дека не треба да се брза со датумот за избори. 

ДЕРКОВСКИ: Избори под маска и со растојание од 2 метри се тешко изводливи и ќе чинат поскапо!

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Оливер Дерковски цврсто стои на тоа дека во моментот нема услови за одржување...

Катерина Крстиќ / 11 мај, 2020 10:17

Средства се обезбедени и оти не би требало да има проблеми во таа насока

ДИК: Навреме поднесни првите финансиски извештаи за изборната кампања

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски вели дека организаторите на изборните кампањи за претседателските...

admin@magazin / 12 април, 2019 13:28

Оливер Деркоски изјави дека доколку нема излезеност од 40 проценти, нема да биде исполнет условот за успешни избори.

Деркоски: Ако нема цензус, веднаш распишуваме нови избори

Во неделното интервју на Радио Слободна Европа претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека доколку на престојните...

Катерина Крстиќ / 31 март, 2019 11:17

Претседателот на највисокото тело за организирање и мониторинг на изборни процеси во Македонија, дециден дека технички и предвремени избори си имаат рок во организацијата

На ДИК му требаат минимум 52 дена за да организира предвремени избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски дециден дека со или без Пржинска влада и политички договор,...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 6:53