Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен во текот на денот рече дека снабдувањето со сурова нафта од Русија ќе биде забрането во рок од шест месеци, а проиводите од рафинерија до крајот на годината.

Унгарија најави вето на европското ембарго на увоз на руска нафта

„Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската Унија (ЕУ) за забрана за увоз на руска нафта во наредните шест месеци“,...

Едмонд Бекири / 5 мај, 2022 7:01

Голема победа за Виктор Орбан. Со среќа и успех нека е петиот премиерски мандат, четврти по ред. Честитки и за убедливата победа на нашата сестринска партија СНС во Србија. Голема победа за Претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

(ФОТО) Мицкоски со победничко селфи од Будимпешта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше во Будимпешта во штабот на Фидес на Виктор Орбан. По прогласувањето...

Перо Милчин / 4 април, 2022 6:20

Во соопштение објавено синоќа, Трамп истакна дека унгарскиот лидер ја има неговата „целосна поддршка и одобрение“ на изборите во април!

Трамп го поддржа Орбан на претстојните избори

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп му даде поддршка на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан на претстојните парламентарни...

Мирко Бачиќ / 4 јануари, 2022 14:08

Кризата нема да заврши пред крајот на 2021 година“, рече Орбан, пренесува агенцијата МТИ.

ОРБАН: Унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против коронавирусот во текот на 2021 година

Со сегашната здравствена состојба, унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против вирусот корона во текот на...

Перо Милчин / 21 декември, 2020 22:19

Двајца ирански студенти претходно биле идентификувани од страна на Орбан како лица дека го донеле вирусот корона во Унгарија.

ОРБАН ГИ ПРОТЕРУВА ИРАНСКИТЕ СТУДЕНТИ: Ги обвини дека го ширеле и донеле вирусот во Унгарија!

Унгарија ќе протера 14 ирански државјани обвинети за кршење на правилата за спроведување на коронаторот, пренесува АФП. Одлуката...

Мартин Попоски / 16 април, 2020 13:34

Тој ги повика Унгарците да се придржуваат кон карантинските мерки за време на велигденските празници, да избегнуваат собири и да одржуваат физичка дистанца.

Орбан ги продолжи мерките за заштита во Унгарија: Можете да излегувате само на работа и во продавница!

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на кој неодамна им беа продолжени овластувањата за вонредни состојби, рече дека мерките...

Рејхан Бајрами / 10 април, 2020 12:15

„Во последните десет години научивме дека Европа не е во Брисел“, вели унгарската новинска агенција МТИ.

Орбан одржа лекција на уморната “Бриселска елита”: Некогаш мислевме дека Европа е наша иднина(видео)

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, во изјава пред нацијата рече дека Будимпешта не мора да ја сака „уморената бриселска...

Перо Милчин / 17 февруари, 2020 7:23

Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03