Да не е војната во Украина, апсењето на Бојко Борисов во Бугарија секако би била најважната регионална вест во неделата зад нас.

Има ли Македонија врска со апсењето на Борисов?

Бојко Борисов веројатно можат да го апсат за што сакаат. Последната вест од Софија е дека тамошниот обвинител имал снимени...

Перо Милчин / 19 март, 2022 10:39

Не ми влегува во главата како е можно за само дваесетина дена, она што бил нормален, урбан, секојдневен живот во Киев или Одеса – пазарење по модерни супермаркети, студирање, носење деца во градинки, вечерни забави, туширање наутро, свадби и разводи и безделничење на интернет – наеднаш да се претвори во тотален кошмар со буквална, секојдневна борба за гол опстанок…

Путиновата битка за Киев ќе биде како онаа кај Бородино за Наполеон

Војната во Украина влегува во својата четврта, можеби решавачка, но сигурно најтрагична недела досега, а мене која било домашна...

Мирко Бачиќ / 14 март, 2022 6:51

На Али Ахмети му прекипе! Доста му е веќе и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постојано (и со години) да ја обвинуваат ДУИ за вклученост на нејзини функционери и локални и државни раководители во криминали и корупции, да ги озборуваат пред меѓународната заедницa.

На Али Ахмети му прекипе!

„Цврстината“ на функционерските инсталации на ДУИ, во смисла на почитувањето на хиерархијата и координацијата, секогаш...

Рејхан Бајрами / 2 февруари, 2022 6:44

Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал додадени танкови за гориво (кои се можната причина за големиот пожар), бидејќи во некои земји каде што се возел цената на горивото била пониска од некои други земји во коишто превезувал патници?

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине...

Перо Милчин / 24 ноември, 2021 7:02

СДСМ на овие избори има двојно потешка задача од сите други, бидејќи ќе треба во „симултанка на две табли“ да ги победи и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ истовремено. И тоа во ситуација кога Мицкоски и Ахмети имаат силни егзистенцијални причини за теренска и политичка изборна соработка. Тоа нема да им биде ни претерано тешко, бидејќи целата меѓусебна „соработничка“ инфраструктура (минус Мијалков) им е нечепната, која на почетокот (2008) беше тешко воспоставена, но потоа внимателно се негуваше и развиваше во „златните години“ на нивната режимска кооперација за време на Груевски.

Орданоски: Изборната симултанка на Заев и СДСМ

Концептот на партиската мултиетничност, како рефлексија на македонската реалност, ќе доживее таква критична промоција,...

Катерина Крстиќ / 28 февруари, 2020 11:21

По цена со себе „во воздух“ да ја кренат и сопствената партија!

Ордановски: ВМРО-ДПМНЕ ги третира своите гласачи како заложници – им стави пиштол на слепоочницата

Предизборието е време во кое ќе се изнагледаме и изнаслушаме сè и сешто, му доаѓа и како прифатливо и најголемите глупости...

Мате Парлоф / 25 февруари, 2020 16:57

Законите важат за сите подеднакво и зависи колку обвинителите ги туркаат тие предмети.

ОРДАНОВСКИ: Боки 13 дури 20 години така се облекува, имаше брендирани парчиња и пред “РЕКЕТ”

Новинарот и аналитичар Сашо Ордановски во вчерашното гостување во „ТВ24“ aко постои волја во судството, може да се решаваат...

Рејхан Бајрами / 19 февруари, 2020 7:12