Милошоски додаде дека македонскиот Устав е сосем пристоен, демократски, европски Устав и нема потреба истиот да биде предмет на поткусурување.

Османи може да менува само статут на ДУИ, македонскиот Устав не е предмет на поткусурување

По денешната средба со туристички и здравствени работници во Охрид, пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски...

Рејхан Бајрами / 6 март, 2021 19:39

Министрите Линде и Хависто изразија конзистентна и принципиелна поддршка за нашите европски интеграции.

Димитров и Османи во Брисел на состаноци со МНР на Шведска и Финска

Во рамките на работната посета на Брисел, заменик-претседателот на Владата  задолжен за европски прашања, Никола Димитров...

Сара Фемина / 26 јануари, 2021 6:35

СМК бара Софија да се извини за сите историски и општествени неправди и ѕверства врз Македонскиот народ и Евреите од Македонија!

НЕПРИФАТЛИВО Е АЛБАНЕЦ ДА ГО РЕШАВА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ СО СОФИЈА!

И покрај леснотијата со која се информира јавноста дека марионетската влада на Заев ќе ги прифати условите на Бугарија за...

Перо Милчин / 15 ноември, 2020 11:20

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утре треба да сведочи на Специјалниот суд за воените злосторства во Косово.

Османи: Ахмети е повикан во Хаг како сведок

Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, истакна денеска министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 11:29

Уште пред изборите Алијансата на Албанците излезе со контра став на ДУИ, бидејќи според нив идејата за премиер Албанец, е само измислица на ДУИ за да привлече повеќе гласови.

ДУИ СО НОВИ УСЛОВИ: Османи вели имаат 5 главни столба за преговори со албанските партии!

Бујар Османи, вели дека високиот врв на ДУИ  разговарал и дошле до решение, со кое дефинирале 5 столба за преговори меѓу...

Катерина Крстиќ / 27 јули, 2020 9:40

Демократската унија за интеграција ќе коалицира со која било партија што ќе ги почитува Охридскиот, Преспанскиот и договорот со Бугарија, изјави вечерва вицепремиерот за евроинетграции и портпарол на ДУИ, Бујар Османи во интервју за телевизија Телма.

Османи: ДУИ ќе коалицира со која било партија што ќе ги почитува Охридскиот, Преспанскиот и договорот со Бугарија

„Етничко прашање би било доколку тој слоган не содржеше кандидат во самиот концепт, туку едноставно би се повикувале на...

Стојче Бушин / 23 јули, 2020 21:23

ДУИ на предвремените парламентарни избори освои 15 мандати.

Османи: ДУИ треба да го добие мандатот и ние ќе одлучуваме која партија ќе влезе во нашата владина коалиција

Во изјава за грчки „Етнос“, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, вели дека ДУИ е таа партија која ќе го бара мандатот...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 10:28

Османи вели дека овој втор пик на вирусот, не е поради тоа што не се почитуваат мерките туку за лажните вести кои беа пласирани на граѓаните.

Османи: На еден квадратен километар во Чаир живеат околу 20 илјади граѓани, затоа вирусот полесно се шири

Во вчерашното гостување во ТВ АЛФА, вицепремиерот и шеф на владиниот кризен штаб за справување со корона вирусот Бујар Османи,...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 9:55