Професорот Фергусон, кој го советуваше Борис Џонсон да воведе карантински мерки и држеше „предавање“ на граѓаните дека мора да се придржуваат кон строгите мерки за социјална изолација, поднесе оставка како советник затоа што и дозволи на својата партнерка, која инаку е во брак, да го посетува во неговиот дом, пишува британски Телеграф.

ЕПИДЕМИОЛОГ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ЉУБОВНИЦАТА: Ја стави целата земја во карантин, а потоа е откриена неговата тајна!

Советникот на британската влада, епидемиолог Нил Фергусон, поднесе оставка откако ги прекрши правилата за изолација и се...

Катерина Крстиќ / 6 мај, 2020 12:23

Веќе нагласив дека се работи за семејни и здравствени причини. Повеќе не можам да кажам – истакна Дончев.

ДОНЧЕВ: Си поднесов оставка, чекам да заврши владината седница!

Се уште актуелниот директор на Фондот за здравство Ден Дончев во изјава за „Фокус“ потврди дека си поднел оставка од директорското...

Стојче Бушин / 5 мај, 2020 17:03

Кон додаде дека мерката за која тој лично се залага е затворање на образовни институции за 6 до 8 недели, односно до крајот на учебната година, по што треба да се организира летно училиште и надомест на часови.

Епидемиологот Предраг Кон: Ќе поднесам оставка ако училиштата се затворат на само две недели!

Епидемиологот Предраг Кон изјави денеска дека ќе си даде оставка од Кризниот штаб COVID-19 на Владата на Србија, во случај да...

Перо Милчин / 14 март, 2020 17:27

Тие напишаа дека Зоран Заев ја депонирал својата оставка, отварајќи го патот да биде именуван нов кабинет за да организира предвремени избори.

Вашингтон пост: Заев поднесе оставка без образоложение, разочаран и разбеснет од ЕУ

Американскиот „Вашингтон пост“ отстапи место и за поранешниот премиер Зоран Заев во весникот. Тие напишаа дека Зоран Заев...

Весна Петровска / 4 јануари, 2020 11:45

Курир.мк  дојде до фотографии од оставката на премиерот Зоран Заев.

ФОТО: Прочитајте ја оставката на премиерот Зоран Заев

Деенска рано утрото премиерот во заминување Зоран Заев ја достави својата оставка до Собранието на Република Македонија. Оставката...

Катерина Крстиќ / 3 јануари, 2020 10:57

Неговиот одговор следеше по прашањето дали изборите ќе се одржат во договорениот термин по што тој се заблагодари на Парламентот кој ќе ги донесе сите закони што треба да стапат во сила од први јануари и тогаш нема никаква причина за одложување на изборите, пренесе „Алсат“.

Заев потврди: На трети јануари ќе поднесам оставка

Одговарајќи на новинарско прашање премиерот во заминување Зоран Заев откри дека на трети јануари ќе си поднесе оставка...

Катерина Крстиќ / 27 декември, 2019 16:04

Заев вели дека ниту тој не сака да ги одложува изборите и тоа само на 9 дена пред завршувањето на неговиот мандат, односно пред избор на техничката влада која треба да ја води државата 100 дена до избори.

Заев: Можно е да не поднесам оставка на 3 јануари

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека можно е да не даде оставка на 3 ти јануари, бидејќи владејачката партија размислува...

Катерина Крстиќ / 25 декември, 2019 17:26

Во спогодбата за престанок на функцијата, Владата ја обврзува Ленче Николовска дека не смее да изнесува, преставува, зборува на јавни настапи негативни информации за Владата и нејзините членови по престанок на функцијата.

Ленче Николовска си поднесе оставка – си замина од Владата посебната советничка на Заев

Од Владата си заминува Лиле Николовска советничката на премиерот Зоран Заев за земјоделство, шумарство и водостопанство,...

Весна Петровска / 5 ноември, 2019 14:52