На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Денеска прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид, кај село Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид кај село Врбјани после планинскиот превој Пресека, денеска поради работи на пат (минирање)...

Стојче Бушин / 19 октомври, 2020 6:14

Имено, Владимир Четкар секстет на градскиот плоштад во Охрид на 11 Октомври во 13:00 часот ќе одржи бесплатен концерт, кој е во организација на Град Охрид и е од отворен тип.

Бесплатен концерт на Владимир Четкар секстет на градскиот плоштад во Охрид на 11 Октомври

Светски познатиот џез, фанк и соул изведувач Владимир Четкар, подготвува извонреден празичен подарок за охриѓани и посетителите...

Стојче Бушин / 7 октомври, 2020 12:19

Според податоците од ACI, 350 аеродроми на светско ниво аплицирале за акредитација со Програмата за здравствена акредитација на аеродроми, додека 60 од нив се акредитирани досега.

МЕЃУНАРОДНИОТ АЕРОДРОМ СКОПЈЕ АКРЕДИТИРАН СО ЗДРАВСТВЕН СЕРТИФИКАТ ЗА АЕРОДРОМИ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ СОВЕТ НА АЕРОДРОМИ (ACI)

Меѓународниот Аеродром Скопје се стекна со акредитација од страна на Меѓународниот совет на аеродроми (ACI) во рамки на Програмата...

Стојче Бушин / 5 октомври, 2020 12:50

Димоска својот професионален ангажман го започна во 1993 година на одделот за уво грло и нос, работеше во невропсхијатрискиот оддел, а последните години беше дел од тимот во одделението за интерни болести, информираат од Општата болница Охрид.

Медицинска сестра Дијана Димоска од Охрид која ја изгуби битката со Ковид-19: Им беше омилена на вработените и на пациентите

Медицинска сестра Дијана Димоска (48), работно ангажирана во Интерното одделение во Општата болница во Охрид, ја загуби битката...

Стојче Бушин / 26 септември, 2020 16:44

Во хотелите на охридско-струшката ривера ниту еден човек не стапнал, се додека не почнаа да се делат ваучерите за туризам во средината на јули.

Во елитни хотели во Охрид на терасите се правеле скари, се внесувале вреќи домати

Коронавирусот го сотре туризмот и ја втурна третата најбрзорастечка гранка од економијата во криза далеку подлабока од...

Стојче Бушин / 20 септември, 2020 21:54

Инаку, компанијата „Еколог Интернешнл“ донираше неколку илјади таблет компјутери и во други општини од Република Македонија.

ДОДЕЛЕНИ 50 ТАБЛЕТ КОМПЈУТЕРИ НА УЧЕНИЦИ ОД СОЦИЈАЛНО-РАНЛИВИ СЕМЕЈСТВА

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски неодамна ги додели таблет компјутерите кои компанијата „Еколог Интернешнл“ ги...

Стојче Бушин / 14 септември, 2020 8:48

Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Георгиевски: Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид

Во мое лично име и во името на Општина Охрид сакам јавно да го поздравам Амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел...

Стојче Бушин / 12 септември, 2020 9:34

Бродската несреќа се случи на 5 септември околу 10:30 часот. Во неа животот го загубија 15 туристи од Република Бугарија. Бродот „Илинден“ кој превезуваше 57 патници од Охрид до Свети Наум поради механички дефект потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај „Елешец“.

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД ПОТОНУВАЊЕТО НА БРОДОТ „ИЛИНДЕН“

Пред новото спомен обележје, лоцирано на пешачката патека кај каналот Студенчишта, денес, вчера беше одбележана годишнината...

Стојче Бушин / 6 септември, 2020 9:45