Таквите постапки намерно ги попречуваат напорите за воспоставување пријателство, добрососедство и соработка како водечки принципи во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија (РСМ), соопштија од МНР на Бугарија!

Бугарското МНР го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Министерството за надворешни работи на Бугарија остро го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во...

admin@magazin / 24 ноември, 2022 6:08

Во доцните ноќни часови, викендите и празниците, болните деца се носат во Струшката болница. Таму, пак, сликата е поинаква. Полни ходници деца, бидејќи Детското одделение, покрај од струшко, опслужува пациенти и од Дебар и Охрид

Хаос во детското одделение во охридската Општа болница, децата се носат во Струга

Детското одделение во охридската Општа болница една година не хоспитализира пациенти, ниту има 24 часовни дежурства. Причина...

Мате Парлоф / 16 ноември, 2022 7:56

Со оглед на тоа дека данокот на имот е општински данок, Советот на Град Скопје, односно на општините, самостојно носат одлуки за даночната стапка во рамките на законот, или пак со одлука, поради кризна состојба ја одложуваат примената на регулативата.

За празен стан во Охрид ќе се плаќа троен данок

Измените на Законот за данок на имот со кои има тројно оданочување на стан во кој не се живее, или не се издава, во сила се уште...

Перо Милчин / 9 ноември, 2022 8:41

Неговата фондација ,,Бугарска меморија” пак, основана во 2007 година, поддржувала национално одговорни иницијативи во духот на европските вредности.

Милен Врабевски е човекот кој ги финансира бугарските клубови во Битола и Охрид

Бугарскиот клуб ,,Ванчо Михајлов” во Битола и новоотворениот бугарски клуб ,,Цар Борис Трети” во Охрид ги финансира познатиот...

Мате Парлоф / 9 октомври, 2022 12:35

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот културен центар во Благоевград непознати...

Перо Милчин / 6 октомври, 2022 6:46

„Срамната одлука за неодружување на најголемата меѓународна спортска манифестација во Македонија доаѓа во годината кога се слави 60 години од прв

Градоначалникот на Охрид: Жалам што нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон кој е под покровителство на претседателот на државата

Се огласи и градоначалникот на општина Охрид, откако се потврди информацијата дека оваа година нема да се одржи Охридскиот...

Катерина Крстиќ / 18 август, 2022 5:42

„Претседателот на Националната пливачка федерација информираше дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон кој традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата и ги образложи причините поради кои е донесена таа одлука, а се поврзани со блокираната сметка на федерацијата и финансиското

„Срамна е одлуката за неодржување на Охридскиот маратон!“

Охридскиот пливачки маратон оваа година нема да се одржи. Причината е блокираната сметка на пливачката федерација на Македонија....

admin@magazin / 5:32

На 29.07.2022 околу 22 часот, во СВР Охрид приведена е 20 годишна охриѓанка. При преглед извршен за време на музичка манифестација во Охрид, полициските службеници кај неа пронајдоа и одзедоа ќеса

Приведена 20-годишна охриѓанка на музичка манифестација, имала ќеса со кокаин

Приведена 20-годишна охриѓанка на музичка манифестација, имала ќеса со кокаин, информираат од СВР Охрид. На 29.07.2022 околу 22 часот,...

Перо Милчин / 30 јули, 2022 13:21