Охрид како туристички центар на Македонија има Итна помош која ја сочинуваат само пет медицински лица

Охридската итна помош има само двајца лекари и три медицински сестри

Во екот на летото и сезоната кога има дури има по 30 интервенции дневно охридската итна помош работи на “шкриги” односно...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 7:02

На програмата се дела на Јохан Себастијан Бах, Фернандо Сор, Абел Карлеваро и Мануел Понсе

Вечер со гитарата на Дрилон Чочај во „Света Софија“

Фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со содржина од музичката програма, со соло концертот на косовскиот гитарист...

admin@magazin / 13 август, 2018 8:32

Зголемен бројот на сообраќајни несреќи низ цела Македонија

Шестчлено семејство од Шведска доживеа сообраќајка на патот Охрид – Кичево

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле возачот на возилото “Цитроен” Б.П. и сопатничката во возилото “Фолксваген”...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 10:36

Гостилница во Охрид: Не разведувајте се од вашата жена само затоа што не знае да готви! Хранете се кај нас, а жената задржете ја како хоби!

Шовинистичка порака на мени во позната гостилница во Охрид

Познатата гостилница Неим, која се наоѓа на самиот почеток на старата чаршија во Охрид, на своето мени ставила навредувачка...

admin@magazin / 7 август, 2018 11:30

Иако се обидоа владините службеници не обезбедија информации каде ќе летуваат сите министри на Заев

Заев и Зеќири заедно на одмор

Пратеникот и потретседател на СДСМ Мухамед Зеќири на социјалните мрежи објави фотографија како заедно одмара со премиерот...

Мирко Бачиќ / 5 август, 2018 14:15

И во двата случаи Јавното обвинителство побарало обдукција и отворило предмет

Двајца починати од непознати причини за 24 часа

И во двата случаи на смрт од непознати причини по наредба на Јавен обвинител телата се дадени на обдукција и се отворени предмети. Малолетник...

Мирко Бачиќ / 2 август, 2018 14:40

Градоначалникот на Охрид - Јован Стојаноски никаде го нема да го реши проблемот кој го создаде сам

Охриѓани сами ја отстранија рампата на Горна Порта

Во Охрид во екот на туристичката сезона граѓаните на Стари град се соочија со проблем кој го создаде поставувањето на електрична...

Мирко Бачиќ / 25 јули, 2018 7:07