Споредбено со заклучоците од 31 Октомври 2021 година, бројката на невработени се зголемила за 62 лица кога имало 3264 невработени.

3.326 лица невработени во Охрид

3326 лица се невработени во Охрид заклучно со 31.12.2021 година согласно статистиката од Агенцијата за вработување на Македонија. Споредбено...

admin@magazin / 27 јануари, 2022 6:18

Жална вест

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари од Свети Наум до Охрид

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на ...

Перо Милчин / 22 јануари, 2022 13:55

Директорот на болницата Балевски најави дека секој напад е за осуда и треба да го решат надлежните институции.

Револтиран пациент се обидел да задави лекарка на Инфективно во Охрид

62 годишна докторка инфектолог нападната од пациент во Охрид. Немилиот настан се случил утринава на инфективното одделение...

admin@magazin / 16 јануари, 2022 17:03

Имено, поради пандемијата од Ковид-19 минатата година не се одржа најмасовната црковно- народна манифестација и празникот помина без традиционалното одбележување и фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро.

Годинава ќе се одбележи Богојавление-Водици во Охрид, нема да се организира Денот на рибарите

Со почитување и запазување на мерките за заштита од Ковид 19 годинава  ќе биде одржана манифестацијата посветена на големиот...

Мартин Попоски / 14 јануари, 2022 7:49

По повод празникот Собор на Пресвета Богородица-втор ден Божиќ, утрински богослужби ќе има во сите парохиски цркви во Охрид.

ВТОР ДЕН БОЖИЌ – Денеска е Собор на Пресвета Богородица

На втор ден Божик, според Јулијалнскиот календар, се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица. ...

admin@magazin / 8 јануари, 2022 9:49

Правилата мора да се почитуваат

После веста за фалсикуваните КОВИД цертификати, тродупла контрола на Охридскиот Аеродром

Денес попладне на Охридскиот Аеродром Св Апостол и Павле, очигледна беше строгата контрола на патниците кои патуваат надвор...

Македонка Димкин / 6 јануари, 2022 17:29

После чекање од 45 минити, полицијата се појави на местото на настанот но него обрзбеди местото на несреќата, туку местото го обезбедија лица што се најдоа на местото!

Тешка несреќа кај Охрид: Полицијата дојде со закаснување од 45 минути

Тешка несреќа на магистралата Охрид Кичево! Денеска после 11 часот на магистралата Охрид-Кичево, кај селото Црвена вода се...

Рејхан Бајрами / 29 декември, 2021 13:10