На денешната седница Советот донесе одлука и останатите обвинители од СЈО да се вратат во нивните матични обвинителство.

ОЈО Гевгелија крена раце од Катица Јанева: Обвинителката разрешена и од Гевгелија!

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување...

Рејхан Бајрами / 16 септември, 2019 14:03

Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се на „свиркач“- велат од обвинителството.

Се спремаат ли да го апсат Мицкоски? ОЈО ги разгледува исказите, Мицкоски тука сум апсете ме!

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот...

Македонка Димкин / 12 септември, 2019 18:19

Денеска беше одложено сведочењето на обвинителот Бурим Рустем од СЈО, за случајот „Рекет“ поради денешното рочиште за предметот „ТНТ“ каде тој го застапува обвинението.

Катица Јанева повикана на распит

Специјалната јавна обвинителка во заминување, Катица Јанева во вторник на 20 ти август  е повикана на распит за случајот...

Катерина Крстиќ / 15 август, 2019 22:16

– Како граѓанин сум разочаран што се изневерени и моите очекувања и тоа најмногу од луѓето од кои очекувавме да се борат за правна држава. Свесен за мојата одговорност како претседател на сите граѓани и мојата должност да ги штитам интересите на државата и нејзините граѓани, нејзиниот просперитет и безбедност, како и реализацијата на стратешките надвортешно политички цели кон кои изминативе две години забрзано се движиме – НАТО и ЕУ барам од надлежните институции ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата почитувајќи го начелото на презумпција наневиност. Доколку има докази да се поднесат обвиненија против сите инволвирани без разлика дали се носители на јавни функции или не, рече Пендаровски на прес-конференција.

Власта најави АПСЕЊА ДО ПЕТОК преку Мактел?

Мактел објави дека ОЈО пофготвува масовно апсење на десетина политичари, обвинители, бизнисмени, новинари поврзани со аферата...

Валерија Петрова / 13 август, 2019 12:57

Јавното обвинителство во предметот постапува професионално и неселективно.

ОЈО ПОТВРДИ: Снимките што ги објави „Ла Верита“ се дел од доказите за аферата „Рекет“

Јавното обвинителство соопшти дека видеата кои беа објавени во италијанскиот медиум „Ла Верита“ поврзани со предметот...

Рејхан Бајрами / 9 август, 2019 14:40

Во видеото објавеноод италијанскиот весник што било снимено во февруари годинава, се гледаат спакувани евра со рачно испишани спецификации на листови хартија, а се слуша и разговор на Јовановски и Камчев за предмет на СЈО во кој ја спомнуваат и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

ОЈО не открива дали знаат и ја имаат снимката со Боки, Кичеец и Камчев

Откако денеска италијанскиот весник „Ла Верита“ во онлајн изданието објави видео од средба на осомничените во случајот...

Катерина Крстиќ / 8 август, 2019 10:44

Јовановски попладнево беше уапсен на граничниот премин Богородица.

13 ка до Рускова: Зборувате лаги, сакајќи да каже невин сум

Додека обвинителката Вилма Русковска даваше изјава пред судот, по завршувањето на рочиштето, од зградата во придружба на...

Македонка Димкин / 16 јули, 2019 1:03

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје доставил обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело трговија со дете, а до Советот за деца при Основниот кривичен суд Скопје е поднесен предлог за примена на санкција спрема деца во судир со законот над 16 години за истото кривично дело.

ЈА ОМАЖИЛЕ ЗА ПАРИ: Малолетно девојче продадено за 1600 евра – траума која ќе ја памети цел живот

Неодамна одекна веста дека за 1.600 евра беше принудено малолетно девојче да стапи во брак со полнолетен маж, оваа вест ја згрози...

Валерија Петрова / 12 јули, 2019 18:39