Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги презема надлежностите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела

Обвинителството на Рускоска ги превзема надлежностите на СЈО?!

Предметите од екс- специјалното обвинителство по оставката на шефицата Катица Јанева беа предадени на Јавното обвинителство,...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 11:04

После информациите дека во случајот „Рекет“ се вмешани и други луѓе, меѓу кои и политичари, од ОЈО тврдат дека истрагата се води непристрасно и професионално.

Катица Јанева три часа правеше увид на доказите против неа – го напушти Обвинителство и замина во Шутка

Екс специјална обвинителка, Катица Јанева, по три часа го напушти Обвинителството за организиран криминал и корупција каде...

Весна Петровска / 26 септември, 2019 17:34

После второ рочиште, ќе пресисаш, ќе те пренесат пет портала, на трето рочиште три, и после сите ќе заборават дека постоиш.

Јоци до Александар Инфомакс: “Брадоњо, кариера вака не се гради, не си ѕвезда, а ниту ќе бидеш- урлаш ко јагне на клање„

,,Најпрогонуваниот”, кој, откако доби кривична од ОЈО, а допрва кривични од пола Влада по пошта, ќе мора да сфати една ствар...

Сара Фемина / 25 септември, 2019 9:27

На денешната седница Советот донесе одлука и останатите обвинители од СЈО да се вратат во нивните матични обвинителство.

ОЈО Гевгелија крена раце од Катица Јанева: Обвинителката разрешена и од Гевгелија!

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставено вон сила делот од решението за разрешување...

Рејхан Бајрами / 16 септември, 2019 14:03

Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се на „свиркач“- велат од обвинителството.

Се спремаат ли да го апсат Мицкоски? ОЈО ги разгледува исказите, Мицкоски тука сум апсете ме!

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот...

Македонка Димкин / 12 септември, 2019 18:19

Денеска беше одложено сведочењето на обвинителот Бурим Рустем од СЈО, за случајот „Рекет“ поради денешното рочиште за предметот „ТНТ“ каде тој го застапува обвинението.

Катица Јанева повикана на распит

Специјалната јавна обвинителка во заминување, Катица Јанева во вторник на 20 ти август  е повикана на распит за случајот...

Катерина Крстиќ / 15 август, 2019 22:16

– Како граѓанин сум разочаран што се изневерени и моите очекувања и тоа најмногу од луѓето од кои очекувавме да се борат за правна држава. Свесен за мојата одговорност како претседател на сите граѓани и мојата должност да ги штитам интересите на државата и нејзините граѓани, нејзиниот просперитет и безбедност, како и реализацијата на стратешките надвортешно политички цели кон кои изминативе две години забрзано се движиме – НАТО и ЕУ барам од надлежните институции ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата почитувајќи го начелото на презумпција наневиност. Доколку има докази да се поднесат обвиненија против сите инволвирани без разлика дали се носители на јавни функции или не, рече Пендаровски на прес-конференција.

Власта најави АПСЕЊА ДО ПЕТОК преку Мактел?

Мактел објави дека ОЈО пофготвува масовно апсење на десетина политичари, обвинители, бизнисмени, новинари поврзани со аферата...

Весна Петровска / 13 август, 2019 12:57

Јавното обвинителство во предметот постапува професионално и неселективно.

ОЈО ПОТВРДИ: Снимките што ги објави „Ла Верита“ се дел од доказите за аферата „Рекет“

Јавното обвинителство соопшти дека видеата кои беа објавени во италијанскиот медиум „Ла Верита“ поврзани со предметот...

Рејхан Бајрами / 9 август, 2019 14:40