Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо!

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо и дополнително ги зголемува...

Рејхан Бајрами / 15 мај, 2021 9:14

Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракетите што го урнаа израелскиот антиракетен систем „Железна купола“ го исполни небото додека илјадници Израелци бегаа за да се скријат.

Израел вршеше до зори воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава, уништувајќи шесткатна станбена зграда среде градот Газа.

Голема шесткатница е уништена во Газа, се зборува за отровен гас

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз јужен Израел, додека продолжуваат најжестоките...

Мирко Бачиќ / 14 мај, 2021 6:47

Овој потег беше најавен во знак на протест против планот на Израел за анекција на делови од Западниот брег, изјави денеска палестинскиот официјален претставник Саеб Ерекат.

ЦИА ДОБИ ШАМАР КАКОВ ШТО НЕ ОЧЕКУВАШЕ: Удар за американската Централна разузнавачка агенција од Палестина!

Службата за безбедност на палестинските власти ќе престане да разменува информации со американската Централна разузнавачка...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 10:49

Членовите на исландската група држеа палестински знамиња во моментот кога се појавија на екраните, додека водителите ги читаа бодовите што ги добиле од гласовите на публиката.

ПРОТЕСТЕН ГЕСТ: ИСЛАНЃАНИТЕ СО ПАЛЕСТИНСКИ ЗНАМИЊА НА ЕВРОВИЗИЈА!

Исландската група Хатари вечерва ги дочека гласовите на публиката во финалето на Евровизија со палестински знамиња. Членовите...

Сара Фемина / 19 мај, 2019 2:47

Израелската војска денеска соопшти дека околу 40.000 лица протестираа во Газа и биле наоружани со ножеви, експлозиви и гранати.

КРВАВО ВО ГАЗА: 40 илјади Палестинци направија хаос на границата со Израел- убиен тинејџер, повеќе од 200 ранети !

Еден палестински тинејџер денеска е убиен во Газа, а ранети се повеќе од 200 лица, додека пак 46 лица се повредени со огнено оружје. Десет...

Сара Фемина / 30 март, 2019 19:13

Затворањето на мисијата на Палестина во САД, е последна од низата мерки, откако Доналд Трамп во 2017 година го призна Ерусалим за главен град на Израел

Трамп ја затвори палестинската мисија во Вашингтон

Администрацијата на Трамп ќе ја затвори палестинската мисија во Вашингтон, изјави Палестинската ослободителна организација...

Мирко Бачиќ / 11 септември, 2018 6:12

Трамп запре хуманитарна помош од САД за болниците во Палестина во вредност од 25 милиони евра, а парите ќе ги искористел попаметно, во други поприоритетни проекти

Трамп запре помош од 25 милиони долари за болници во Источен Ерусалим

Американскиот претседател Доналд Трамп запре помош во вредност од 25 милиони долари за лекување на Палестинци во болници...

Мирко Бачиќ / 10 септември, 2018 7:12

Соединетите Американски Држави ја скратија помошта која преку ОН им се доделува на Палестина, Германците ја зголемија сумата за 81 милион евра

Откако САД ја скратија, Германија ја зголеми помошта за Палестинците

Германија најави дека ќе ја зголеми финансиската помош за Палестинците преку Обединетите нации, откако САД решија да скратат...

Мирко Бачиќ / 31 август, 2018 14:50