Д-р Гал Пелег за израелскиот ТВ канал N12 изјави дека во болницата имало многу малку вештачки бели дробови, т.е. респиратори, кои ги одржуваат живи сериозно болните пациенти, поради што медицинските професионалци виртуелно донесуваат одлука за тоа кој ќе преживее.

ЗАБОЛЕНИ КОИ СЕ ПОСТАРИ ОД 60 ГОДИНИ НЕ ГИ СТАВАМЕ НА РЕСПИРАТОР- Болна исповед на доктор од Италија

Борбата против коронавирусот станува се потешка. Нема доволно апарати за сите кои страдаат. Ние дозволуваме да умрат пациентите...

Катерина Крстиќ / 26 март, 2020 11:30

Тој напомена дека Саемот располага со 3.000 кревети и е наменет за пациенти со лесни симптоми и блага клиничка слика или кај кои е потврдено дека се заразени без клиничка слика.

ИМУНОЛОГОТ ЈАНКОВИЌ ОБЈАСНУВА:Еве зошто е подобра групната изолација наместо самоизолација во домот!

Имунологот Срѓан Јанковиќ од Универзитетската клиника за деца во Тирсова вели дека просторот што се подготвува на Саемот...

Катерина Крстиќ / 10:35

Постојат два главни типа на маски: хируршки маски за платно што се носат над носот и устата и оние што се вклопуваат подобро, понекогаш наречени респиратори.

ЕВЕ КАДЕ И КАКО ТРЕБА ДА КОРИСТИТЕ МАСКИ: СЗО ја објаснува правилната улога на маските за лице!

Многу луѓе ширум Азија носат маски за лице за да се обидат да се заштитат од Ковид-19, болест предизвикана од новиот коронавирус....

Сара Фемина / 0:02

Д-р Микиќ посочи дека два метра оддалеченост е најдоброто оружје за заштита.  Тој вели дека носењето маска се препорачува доколку одите на лекар, или некаде каде што има повеќе луѓе, како јавниот превоз. Тој апелира до граѓаните да внимаваат со заштитните ракавици и да не го допираат лицето, очите, носот...

Д-р Микиќ советува: Маските не ги носете надвор, внимателно со ракавиците!

Во вчерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија епидемиологот доктор Владимир Микиќ посочи дека носењето...

Катерина Крстиќ / 25 март, 2020 10:13

Најтешко погодената болница во Италија е во Бергамо во провинција Ломбардија.

Медицинските екипи во болниците во Италија водат војна, но ја губат битката!

Најтешко погодената болница во Италија е во Бергамо во провинција Ломбардија. Според Стјуард Рамзи од Скајњуз, глетката...

Македонка Димкин / 20 март, 2020 15:08

Кон изјави за РТС дека втората недела Србија ја завршува со 103 случаи, без жртви.

ЕПИДЕМИЈАТА ЌЕ ТРАЕ УШТЕ ШЕСТ НЕДЕЛИ: Влегуваме во клучната трета недела кога се очекува најголем број заболени!

Епидемиологот Предраг Кон вели дека ја завршивме втората недела од епидемијата на коронарна вирус и дека третата недела...

Катерина Крстиќ / 11:59

Многу луѓе се прашуваат колку долго може да трае вонредната состојба. Според германскиот институт Роберт Кох во најлош случај, пандемијата може да трае и две години?

ДРАМАТИЧНО: Лекар од Швајцарија го објаснува моментот на умирање од корона вирус!

Имаме доволно места во моментот. Како и во другите болници во Швајцарија од германското говорно подрачје, моментално на апаратите...

Македонка Димкин / 0:25

Некои сметаат дека тоа може да се случи уште во текот на викендот, додека други сметаат дека тоа ќе биде околу католички Велигден.

Еве кога ќе го очекуваме НАЈГОЛЕМИОТ УДАР на пандемијата: Постојат две верзии!

Додека граѓаните го чекаат врвот на ширењето на коронавирусот во Србија, експертите се согласуваат дека тие не се единствени...

Едмонд Бекири / 18 март, 2020 17:05