Ако не се преземат мерки секој ден ќе има по стотина погреби и 10.000 починат од коронавирус во Македонија, ако итно не се преземат мерки, изјави проф. д-р Никола Пановски во синоќешното гостување во ТВ Канал 5 во емисијата „Само вистина“.

Доктор Пановски: Ако не се преземат итни мерки секој ден ќе има по стотина погреби и 10.000 починат од коронавирус во Македонија!

Јавното здравје и превентива се најважни, Финска е пример дека популацијата има чисти крвни садови поради здравите животни...

Рејхан Бајрами / 29 октомври, 2020 6:35

Рекордов ќе трае кратко. Брзо ќе биде соборен бидејќи по мене овие се некаде од петок-сабота. Сега ќе дојдат од сабота вечер – недела. Тие се тие денови на инкубација.

Д-р Никола Пановски алармира: Бројките може да одат и над 1.000 случаи дневно

Доктор Никола Пановски вечерва за Канал 5 тв напомена дека воопшто не би требало да не чуди ако бројките на новозаразени се...

Стојче Бушин / 8 октомври, 2020 1:25

Според него ќе има влошување на состојбата и зголемување на бројот на заболени. Тој преложи  до политичарите јавно да апелираат до граѓаните да нема масовни собирања, слави, родендени, крштевки, свадби и се што подразбира масовно собирање. 

ПАНОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Не очекува национална катастрофа ако продолжи оваа непослушност!

По вчерашниот нов бран на воведување мерки за заштита од Ковид 19, микробиологот, д-р Никола Пановски во разговор за Фактор,...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:37

Воедно тој и појасни зошто не е потребно дополнително да се оптеретуваат граѓаните, и дека вирусот не може да се пренесе веднаш на продуктите.

Д-р Пановски: Нема потреба да дезинфицирате производи кои ги купувате од маркетите!

Во своето гостување на Канал 5, во емисијата Само Вистина, микробиологот Никола Пановски рече дека не му е јасно зошто луѓето...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 10:12

Според него оваа мерка  е спротивна на научните сознанија.Тој истакна дека е сигурен во тоа дека ваква мерка нема да се донесе.

Пановски: Јас сум против да се носат маски и на отворено, штетно е за органите за дишење!

Во интервју за Скопско Ехо, микробилогот д-р Никола Пановски вели дека не се согласува со најавената мерка на министерот...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2020 13:53

Пановски рече дека побезбедно ќе беше групите со ученици да се намалат на по 10 деца, и посочи дека стартот на учебната година е задоцнет. Пановски смета дека со учење требало да се почне уште во август кога временските услови дозволуваа децата да учат и на отворен простор.

Д-р Пановски: Ризикот од КОВИД-19 во училиштата, ќе се зголеми кога ќе се загади воздухот

Во вчерашното гостување во телевизија Алфа, истакнатиот микробиолог Никола Пановски истакна дека нема логика децата да...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 11:47

Во однос на тоа што следи, Пановски не гледа добро сценарио и потенцира дека потребни се мерки затоа што сега стартот е 150 наместо 30 како на почетокот на летото.

Пановски: Веќе 2-3 месеци се нема контрола врз коронавирусот!

Универзитетскиот професор д-р Никола Пановски во Топ Тема на Телма истакна дека вакво покачување или таканаречен втор бран...

Катерина Крстиќ / 21 септември, 2020 23:49

Ако не се почитуваат мерките и продолжат групирања по домови и подрумски простории, тогаш освен превентивни мерки ќе има и рестрикции како ограничување на движењето во ноќните часови.

Пановски: Училиштата требаше да се отворат на 15 август, а не да се одложува наставата

Не разбирам зошто и второ и трето одделение во училиште, ај за првачињата разбирам. Требаше и средношколците кои се прва година...

Стојче Бушин / 17 август, 2020 9:51