Панчевски сам се пријави на издржување затворска казна на почетокот од февруари.

Панчевски по само 13 дена во затвор, излегува на слобода

По тринаесет дена издржување на затворската казна, поранешниот судија и претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски,...

Васко Белески / 17 февруари, 2022 9:35

Директорот на затворот „Скопје" Филип Андонов за МИА потврди дека од денеска поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски е во затворот, каде почна да ја издржува затворската казна од две и пол години за злоупотреба на службената положба.

Андонов појасни дека Панчевски откако добил упатен акт за издржување на казната, со жалба се обидел да го одложи извршувањето. Жалбата му била одбиена од судиите, по што тој денеска околу 14 часот сам се пријавил на издржување на казната.

Панчевски е сместен во просторија за изолација согласно ковид – протоколите.

Панчевски е осуден во случајот Акмис, односно дека рачно местел предмети кај одредени судии, како претседател на судот, во периодот од 2013 до 2016 година

Панчевски сам се пријавил во затворот “Шутка”

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, вчера сам се пријавил во истражниот затвор “Скопје”. Директорот...

Мирко Бачиќ / 4 февруари, 2022 6:30

Панчевски, експресно за само две недели и во неколку рочишта, велешкиот суд го прогласи за виновен за злоупотреби на АКМИС системот во Кривичен, додека беше претседател на судот. Наместо предметите да ги дели електронски, ги делел на рака кај судии кои му биле од доверба. Станува збор за 40 предмети. Адвокатите на Панчевски не се задоволни од пресудата.

Укинат притворот на Владимир Панчевски!

Владимир Панчевски е дома. Откако доцна синоќа беше осуден на 3 години и шест месеци затвор за злоупотреби на АКМИС системот...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 18:53

По цела година потрага по разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски, во Велес почна судењето за злоупотребите со АКМИС-от, но се прекина.

Почна судењето на Панчевски, одбраната бара укинување на притворот

Експретседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, седна на обвинителната клупа во Велешкиот суд. По цела година потрага...

Владо Марин / 24 јули, 2020 16:52

Скопската полиција претходно во три наврати не успеа да го пронајде обвинетиот на неговата адреса, кому му беше одреден притор од Судот во Велес.

Панчевски во притвор во Шутка, самиот се пријавил во затворот!

Поранешниот претседател на Кривичнит суд Скопје, Владимир Панчевски, од денска напладне се наоѓа во КПУ Затвор Скопје познат...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2020 17:17

Неговата одбрана тврди дека до сега поканите не му биле уредно доставувани и нема основа за решение за притвор, како начин за негово обезбедување на рочиштата!

Официјално МВР со потерница го бара екс судијата Панчевски

На интернет страницата на Министерството за внатрешни работи (МВР) во делот потерници преку распишана национална потерница...

Владо Марин / 14 јули, 2020 16:54

Основниот суд Велес, на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски му одреди 30 дена притвор поради отсуство на рочиштето за судскиот предмет „АКМИС", во кој е обвинет.

Панчевски ќе се бара со потерница

Министерството за внатрешни работи испрати известување до СВР Велес дека треба да го известат Основниот суд Велес за распишување...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2020 17:28

„За оние што не веруваа на своите очи денес конечно со сопствените уши го слушнавме Зоран Заев како навистина го отворил судството како пупка.

Панчевски: Македонија има судство на политички послушници!

Интересен развој на случувања во судството, така ја коментира денешната аудио бомба на Антонио Милошоски за вмешаноста на...

Рејхан Бајрами / 24 февруари, 2020 14:32