Турските власти во претходните години неколку пати забрануваа Паради на гордоста.

Турската полиција со солзавец ја растури парадата на гордоста во Истанбул(ВИДЕО)

Турската полиција испука солзавец за да ги растера луѓето собрани на денешната Парада на гордоста во центарот на Истанбул,...

Владо Марин / 26 јуни, 2021 20:04

Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите.
Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, затоа што еднаквоста се учи од најмала возраст.

Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска и Царовска дел од Парадата на гордоста

Во Скопје се одржува втората Парада на гордоста. Стотици луѓе од најразлични генерации се приклучија на маршот и славењето...

Владо Марин / 14:53

Во Паркот Жена борец во центарот на Скопје о секој момент треба да започне втората по ред Парада на гордоста, која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“.

Учесниците на Парадата на гордоста порачуваат: Доста е криење!

Паркот е преполн со учесниците кои ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата, до градскиот парк! Во Паркот Жена...

Владо Марин / 12:41

„Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на 26.06.2021 (сабота), поради одржување на „Парада на гордоста“, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот.

Поради „Парада на гордоста“, утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Градот Скопје утре ќе биде под посебен сообраќаен режим затоа што ќе се одржи „Парадата на гордоста“ и сообраќајот ќе се...

Владо Марин / 25 јуни, 2021 17:49

Прајдот ќе започне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 до 12 часот, а движењето ќе биде покрај Влада, сѐ до Школка во Градскиот парк.

Парада на гордоста викендов во Скопје – Ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа...

Владо Марин / 24 јуни, 2021 6:41

Повеќе од 190 единици воена опрема на тркала изведоа марш долг повеќе од 60 километри, соопшти Министерството.

КОЛОНА НА ТЕНКОВИ, ТОПОВИ, РАКЕТНИ ЛАНСЕРИ: Воена опрема за Парадата на Победата пристигна во Москва(ФОТО)

Механизираниот конвој, кој ќе учествува на парадата за Денот на победата на Црвениот плоштад на 24 јуни, е преместен од палетата...

Сара Фемина / 14 јуни, 2020 11:55

Парадата над фашизмот требаше да се одржи на 9 мај, но поради епидемијата на коронавирус се одложи на 24 јуни.

ВО МОСКВА СЕ СПРЕМА СПЕКТАКЛ по повод Денот на победата над фашизмот!

Парадата на победата по повод 75-годишнината од победата над фашизмот ќе се одржи на 24 јуни во Москва. Парадата над фашизмот...

Рејхан Бајрами / 7 јуни, 2020 19:23

Оваа година Русија требаше да слави 75 години од големата победа над нацистите, но тоа се одложи за друг датум.

ОТКАЖАНА ВОЕНАТА ПАРАДА ВО МОСКВА: Точниот ден на настанот е сè уште непознат!

Воената парада во Москва во знак на победата во Втората светска војна е откажана поради пандемија на коронавирус. Требаше...

Перо Милчин / 16 април, 2020 20:32