Зголемување на платата во нето-износ, според ДЗС, најмногу се должи на растот забележан во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување (28,1%), административни и помошни услужни дејности (21,7%) и објекти за сместување и сервисни дејности со храна (17,8%).

Во однос на март, зголемување има во финансиски дејности и дејности на осигурување (14,7%), снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (13,2%) и административни и помошни услужни дејности (12,5%).

ПЛАТИТЕ ВО АПРИЛ СО ПРОСЕК ОД 36.134 ДЕНАРИ

Просечната плата исплатена во април е во нето-износ од 36.134 денари или 587 евра. Бруто-просекот е 54.177 денари, односно 880 евра. Податоците...

Едмонд Бекири / 21 јуни, 2023 7:26

Додека Банката на федерални резерви предвидува дека инфлацијата во САД ќе падне поблиску до целта од 2% до 2024 година, патот напред би можел да биде многу потесен од сега до тогаш.

КОИ ДРЖАВИ СЕ ШАМПИОНИ ВО ИНФЛАЦИЈА: МАКЕДОНИЈА ВОДИ МЕЃУ БАЛКАНСКИТЕ СОСЕДИ

Инфлацијата расте скоро насекаде во 2022 година. Геополитичките тензии предизвикуваат високи енергетски трошоци, додека прекините...

Едмонд Бекири / 9 декември, 2022 6:13

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Во септември инфлацијата беше 9,9 отсто. Во трите балтички земји таа е над 20 проценти! Економијата на еврозоната речиси застана...

admin@magazin / 31 октомври, 2022 18:08

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат глобалниот економски раст повеќе...

Мате Парлоф / 28 септември, 2022 6:58

Во 2020 година, пак, во овие две болници се слеале 69,1 милион евра или 40,9 милиони евра помалку од лани. Ова го покажуваат податоците за приходите на здравствени установи кои порталот „Пари“ ги обезбеди во соработка со БизнисМрежа.мк.

ВО „СИСТИНА” И „ЖАН МИТРЕВ” НАРОДОТ ПЛАТИЛ 110 МИЛИОНИ ЕВРА ЛАНИ, 41 МИЛИОН ПОВЕЌЕ ОД 2020-ТА!

Во „Аџибадем Систина“минатата година граѓаните оставиле запрепастувачки 77,5 милиони евра, а во „Жан Митрев клиник“ 32,5...

Перо Милчин / 18 април, 2022 10:38

Со новиот пакет 26 мерки, Владата понуди издржани решенија со цел ублажување на последиците. За поддршка на граѓаните и компаниите Владата од буџетот одвои 400 милиони евра.

35.000 граѓани од ранливите категории ќе добијат ваучери од 1.000 денари

Министерство за труд и социјална политика во време на светска економска криза, силно е посветено на грижата за сите граѓани,...

Перо Милчин / 12 март, 2022 8:05

Претставници на ММФ се вклучени во секојдневни разговори со украинските власти за да им помогнат да се справат со економската криза предизвикана од руската инвазија и да ангажираат финансиска поддршка и ресурси.

ММФ издвојува 1,4 милијарди долари за помош на Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен денеска да одобри 1,4 милијарди долари итна помош за Украина...

Мирко Бачиќ / 10 март, 2022 7:06

„Јас сум задоволен. Бидејќи 18 години работев во Германија и напуштив од таму. Тука ме донесе среќата во ова компанија, пред осум години се вработив. Условите ги најдов исто како во Германија. Тоа да ви кажам искрено. Бидејќи сега ги гледам младите велат идеме во Германија, ама животот таму не е како што мислиме ние. Јас сум задоволен, почнувајќи од директорите Дарко и Маријана, сме задоволни. Плус сега со минималната плата, благодарение на компромисот на премиерот со партнерите, синдикатот, работодавачите, таа вечер. Многу се заблагодарувам на премиерот што најдоа компромис. Кога има еден компромис, значи убава работа. Сега 18.000, не е многу, ама за скромен живот ќе се онади, ама мислам и понатаму ќе растат платите, ако работиме повеќе. Директорите носат се нови машини, ќе расте продуктивноста. За нашата компанија не можеме да се жалиме“, посочи Авиду.

Тој на крајот му честиташе и на Ковачевски за неговиот избор, да биде премиер на Македонија.

Збогум сиромаштијо: „Дојдов од Германија се вратив тука – 18.000 денари се доволни за скромен живот“

Полико Авдиу, вработен во текстилна фабрика која ја посети премиерот Димитар Ковачевски се вратил од Германија пред осум...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2022 17:31