Според податоците на ДИК, по 18 отсто преброени гласачки ливчиња, Арсовска води со околу 9.000 гласови пред Петре Шилегов од СДСМ.

Заев губи во скоро сите општини: Брука и срам за СДСМ

Од изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за „Фокус“ велат дека нивните кандидати веќе победиле во Охрид, Брвеница, Радовиш, Гевгелија,...

admin@magazin / 31 октомври, 2021 20:35

Состаноците на органите на партијата коинцидираат со историскиот датум 23 Октомври, Денот на ВМРО, односно Денот на Македонската револуционерна борба.

Николоски: Во местата каде немаме свои кандидати ќе ги поддржиме кандидатите кои се опозиција на власта

ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес одржа седница на која се дискутираше актуелната ситуација во Македонија поврзана со изборите...

Перо Милчин / 23 октомври, 2021 15:35

Претходно, министерот Хоџа изјави дека е спремен да се откаже од МЗШВ за да го добијат Тетово.

ДУИ и Беса: Природно е да го поддржиме Шилегов, работеше многу за Скопје

Во вчерашниот дебатен магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостуваат министрите од ДУИ и Беса, Крешник Бектеши и Арјанит Хоџа. Во студиото...

admin@magazin / 21 октомври, 2021 5:59

Програмскиот аспект беше многу подобар од оној на СДСМ, која некако арогантно влезе. Но, и оној сегмент однос со другите етнички заедници, ВМРО-ДПМНЕ ја прошири коалицијата, СДСМ ја намали.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ја научи лекцијата

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека на овие избори се покажало дека ВМРО-ДПМНЕ ја научи...

Перо Милчин / 20 октомври, 2021 6:04

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, кои го формираа движењето „Одлучно за промени“.

Потпишан договор за коалиција меѓу ЛДП и ДОМ

Потпишан договор за коалиција меѓу ЛДП и ДОМ Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на...

Владо Марин / 4 септември, 2021 12:21

Сметам дека е добро граѓаните да имаат избор, богатството на демократијата е што поголем избор и што повеќе кандидати.

Николоски: Глас за помала политичка партија од опозицијата која што нема да е дел од големата коалиција на ВМРО-ДПМНЕ е всушност глас за продолжување на власта на Заев

По прес конференцијата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше запрашан како ВМРО-ДПМНЕ гледа на тоа...

Владо Марин / 21 август, 2021 14:07

Како што велат високи партиски извори, Арсовска ќе настапи како граѓански кандидат, кој ќе биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ.

ОД БЕЛАТА ПАЛАТА ОБЈАВИЈА: ПОЗНАТ КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ

На претстојните локални избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе му се спротивстави на скопскиот градоначалник Петре Шилегов со Даниела Арсовска,...

Владо Марин / 13 август, 2021 21:58

А, секако најдобро ќе се искористеа и за сервисирање на канадерите за гасење на пожар, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски нема да оди на прославата за Рамковниот договор

Прославата за рамковниот договор наместо државна агенда, стана партиско политичка промоција. Ако вистински се грижеа за...

Владо Марин / 12 август, 2021 21:25