Криво ми е што само меѓу мене и премиерот немало никаков конфликт ако имало конфликт, бил со шефот на кабинетот на вице-премиерот Груби околу распределбата на рамковните вработувања” – изјави за Телма, Стојко Пауновски.

Пауновски за paзpeшувањето: „Простете им, не знаат што прават“

Владата на денешната седница го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, откако тој прими...

Сара Фемина / 27 април, 2021 19:29

„Согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат (ДПИ) според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ, на денешната седница Владата го разреши Стојко Пауновски од функцијата директор на ДПИ, поради неговото непрофесионално однесување.

Влада: Пауновски разрешен поради непрофесионално однесување

Портпаролот на Владата на официјалниот профил на Твитер објави дека на денешната седница на Владата бил разрешен директорот...

Перо Милчин / 18:11

Реакцијата на Владата доаѓа откако Пауновски за Алсат ТВ изјави дека не добил никакво укажување за неговото поднесување.

Влада: Пауновски доби три дописи за неговото непостапување, имаше и усни укажувања

Владата тврди дека во три наврати писмено му укажала на директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски,...

Рејхан Бајрами / 25 април, 2021 19:00

Тоа не се нови вработувања туку станува збор за решение со кое државата конечно обезбеди конкретни ангажмани за вработени лица кои со години беа причина за незадоволство кај јавноста од една страна, а кои во исто време не добиваа никакви работни задачи од институциите, од друга страна.

Груби за Пауновски: Неприфатливо е да не се почитуваат одлуките на Владата

Со усвоениот План за распределба на административните службеници преку Програмата К-5, којшто беше усвоен на 40-тата владина...

Перо Милчин / 24 април, 2021 10:33