Во Македонија има шест (6) пациенти кои боледуваат од пулмонална хипертензија и не е јасно зошто пациент во влошена состојба треба сам да си ја бара терапијата што му следи

Филипче тврди имало лекови, но пациентот починал, па не ја зел терапијата

Министерството за здравство соопшти дека преку Здружението „Момент плус“, било информирано за состојбата на пациентот,...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 5:35

Тодоров токму поради случајот со смртта на малата Тамара го доби прекарот "министер за смрт", но 3 години подоцна не е ни осомничен во случајот за кој е директно надлежен

Денес ќе се чуе обвинението за смртта на малата Тамара

Обвинението за смртта на малата Тамара која почина во 2015 година чекајќи операција на ‘рбетот утре треба да се прочита...

Мирко Бачиќ / 29 октомври, 2018 8:22

Заев стана и обвинител и судија, заборавајќи дека во 2008 година требаше да оди затвор за случајот "Глобал" за проневера на 8 милиони евра, за кои го аболицираше Црвенковски

Заев не го “дава” Османи, покорисен е “уценет”, заборавил на “Глобал”

Премиерот Зоран Заев нема да бара оставка од вицепремиерот Бујар Османи, кого вчера го осомничи СЈО во истрагата “Пациент”...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 14:41

И за случајот на Дари Павлов директорот на ФЗОМ Дончев и министерот Филипче чекаат понуда две години?

Малиот Дарио моли за помош за 30 илјади евра се потребни за третман на ‘рбетниот мозок

14 годишниот Дарио Павлов од Кочани верува дека македонската јавност ќе се крене на нозе и ќе му помогне да ја преброди тешката...

Мирко Бачиќ / 26 август, 2018 7:16

По смртта на младиот пациент започнат е протокол за превенција и дезинфекција на сите кои биле во контакт со него како се работи за заразно заболување кое лесно се пренесува

Двегодишно дете од Прилеп почина од сепса

Двегодишно дете починало на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Детето било донесено со болничко...

Мирко Бачиќ / 6:39

Откако министерот Филипче и директорот на Фондот Дончев изјавија дека нема понуда од болницата од Германија таткото на Ева со своја изјава

Таткото на Ева: “Министерот и директорот на фондот лажат”

По смртта на малата Ева од охридско Коњско се огласи и нејзиниот татко Благојче Крстаноски кој тврди дека болницата во Германија...

Мирко Бачиќ / 24 август, 2018 9:21

За Филипче имаме неедуцирани лекари за Дончев Германија не одговорила на барањето на Фондот а дилемата кој лаже ќе ја решат родителите на малата Ева

Дали Филипче за смртта на малата Ева ги обвини неедуцираните лекари?

Министерот за здравство на Македонија Венко Филиплче по повод немилиот настан со смртта на 11 годишната Ева рече дека е потребна...

Мартин Попоски / 23 август, 2018 14:14

Малата Ева од Коњско се бореше со редок вид леукемија но за една година не обезбеди доволно средства за операција во Германија

Почина Ева! Се бара оставка од Филипче!

Почина Ева Крстаноска девојчето од Коњско за коe не се собраа пари за лекување. Се бара оставка од министерот Филипче. Малата...

Мирко Бачиќ / 22 август, 2018 11:32