Потпишани се законите за јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните обвинители, информираат од кабинетот на Пендаровски.

Пендаровски уште на скали го потпишал законот за ЈО!

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани...

Македонка Димкин / 16 февруари, 2020 23:03

Имено на прес конференцијата позади претседателите стоеја знамињата од двете земји, но протоколот на претседателот на Полска овој пат направи грешка, и македонското знаме беше модифицирано, пишува „Плусинфо“.

ДОСТА САМО НИЕ ГРЕШЕВМЕ: Полска го утна македонското знаме, Пендаровски доби извинување

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска беше во официјална посета на Полска, каде одржа прес-конференција...

Катерина Крстиќ / 5 февруари, 2020 17:24

Богојавление нè потсетува на значењето на светата тајна на крштевањето како еден од столбовите на христијанската вера. Преку овој чин на ново, духовно раѓање се потврдува смислата на суштествувањето на секој верник.

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот...

Весна Петровска / 19 јануари, 2020 10:12

Претседателот на државата Пендаровски заедно со сопругата Елизабета и синот Огнен вчера ги примија коледарите во претседателската вила „Билјана“ во Охрид, кои беа дел од Бадникова поворка што по седми пат се одржа во Охрид. Пендаровски со божиќни пакетчиња ги даруваше коледарчињата кои го посетија за да му ја најават радосната вест за Христовото раѓање.

Стево Пендаровски откри каде се паднала паричката

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска упати честитки до сите православни верници во земјата по повод големиот...

Весна Петровска / 7 јануари, 2020 11:39

Нека ни е честит Божик! Христос се роди!

Пендаровски со честитка: Христовото раѓање е празник кој дава смисла на нашето човекување!

Претседателот на државата Стево Пендаровски, се обрати дограѓаните и упати честитка по повод големиот христијански празник...

Катерина Крстиќ / 6 јануари, 2020 15:15

Нека ни е среќна и бериќетна новата 2020 година!“-вели во новогодишната видео порака претседателот, Стево Пендаровски.

Пендаровски со честитка за Нова Година: Посакувам благосостојба, втемелена врз евроатлантска безбедност и вредности

Претседателот Стево Пендаровски им ги честита на граѓаните новогодишните празници и им посака благосостојба и добро здравје. ,,Во...

Сара Фемина / 31 декември, 2019 9:53

Претседателот се осврна и кон Законот за јазици, за кој вели дека и Венецијанската комисија рекла дека треба да се прилагоди кон ресурсите кои државата ги има во моментот.

ПЕНДАРОВСКИ: Со укинување на Законот за јазици, ќе ги заостриме односите со Албанците

„Дури и одлуката за предвремени избори се донесе овде, кај претседателот, иако место за тоа е Собранието. За жал, селективноста...

Сара Фемина / 30 декември, 2019 21:06

Стево Пендаровски, истакна дека голема грешка е што претходно неколку пати Власта изјави дека датумот за влез во ЕУ е завршена работа.

Ниту тој не е оптимист: Пендаровски вели шпекулаци се тврдењата за добивање датум на пролет

Во вчерашното гостување во „Емисијата 200“ на Алсат претседателот на државата, Стево Пендаровски, истакна дека голема грешка...

Катерина Крстиќ / 25 декември, 2019 9:10