Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски изјави дека е почестен што годинава има можност и да се обрати на форумот.

ПЕНДАРОВСКИ: “Клучниот стратешки пробив во безбедноста на земјата е поканата за членство во НАТО”

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска во Охрид се обрати на дводневниот Безбедносен форум на...

Сара Фемина / 24 август, 2019 14:32

Во врска со „Рекет“, повтори дека е невозможно главните актери во оваа, како што рече, драма, да тераат годишни одмори, независно дали се претпоставено обвинети или обвинители.

ПЕНДАРОВСКИ: Изјавата на премиерот Заев е непримерна, која може да навреди цели категории наши граѓани

Станува збор за непримерна изјава која користи речник кој може да навреди цели категории наши граѓани и во таа смисла мислам...

Перо Милчин / 15 август, 2019 20:16

Од неговиот кабинет ја најавија прес-конференцијата која ќе се одржи во Вила Водно уште во текот на вчерашниот ден.

Прес конференција на претседателот Стево Пендаровски закажана во 12 часот!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, закажа прес-конференција во 12. часот. Од претседателскиот кабинет...

Рејхан Бајрами / 12 август, 2019 10:31

Посакувам Исламската верска заедница и понатаму посветено да ја извршува својата мисија грижејќи се подеднакво за сите свои верници и да придонесува за развиена, просперитетна и демократска Република Македонија.

ПЕНДАРОВСКИ: “Честит КУРБАН БАЈРАМ и да го поминеме во здравје, благосостојба и хармонија”

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка...

Рејхан Бајрами / 11 август, 2019 9:40

„Да ги надминеме историските поделби и непотребните политички конфронтации, да ги здружиме сите наши знамиња и симболи.

ПЕНДАРОВСКИ: „Ако вложиме во европска иднина, ќе имаме образ да излеземе пред нашите деца и внуци„

Карактерот на еден народ се вреднува според предизвиците со кои има храброст да се соочи. Најголемиот предизвик за нас денес...

Сара Фемина / 2 август, 2019 12:33

Оваа фотографија, “стој на раце” со израелскиот амбасадор Дан Орјан, нека биде мотив и причина повеќе зашто вежбањето е многу важно, а најчесто и забавно.

ГИМНАСТИКА ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАБИНЕТ: Израелскиот амбасадор направи стој на раце во кабинетот на Пендаровски

Денес израелскиот амбасадор, Дан Орјан, за време на средбата со претседателот Стево Пендаровски во неговиот кабинет ги покажа...

Рејхан Бајрами / 27 јули, 2019 0:34

Jас го пренесов мојот став и не ми е воопшто тешко тоа да го кажам сега и јавно, дека ако е тоа проблем, јас се сомневам дека тоа е причината дека јас зад помирувањето гледам амнестија за Заев и неговите, ако е тоа потребно, можам и јавно да кажам дека немам никаква намера и денес и во следните пет години да го амнестирам Зоран Заев ако направил криминал и кого било од неговите блиски соработници во партијата или во Владата ако направиле криминал. Тоа можам да го кажам и да се држам до тоа до крајот на мандатот – вели Пендаровски.

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа зборуваше за тоа дека се залага за помирување, а на забелешките...

Валерија Петрова / 21 јули, 2019 10:56

Чест и задоволство ми е што сум покровител на годинешната Галичка свадба, не само како Претседател, туку и како човек кој и самиот е по потекло од ова село и од овој крај

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ОТКРИ: “Моето потекло е од Галичник, јас сум од ова село”

Претседателот Стево Пендаровски заедно со својата сопруга и делегација на Владата, присуствуваа денес на Галичка свадба. Заедно...

Перо Милчин / 14 јули, 2019 16:49