Но, очекувам и барам истрагата да заврши во најкус можен рок, да се утврди причината за пожарот и соодветно да се понесе одговорност. Ова е најмалку што им го должиме на блиските на настраданите.

Пендаровски: Барам истрагата да заврши во најкус можен

Претседателот на државата рече дека има различни шпекулации за причините за пожарот и затоа треба да се знае дека во овој...

Мирко Бачиќ / 9 септември, 2021 15:17

Поради состојбата со пандемијата од Ковид-19, а имајќи ја предвид неговата возраст, орденот на Стојан Андов му беше врачен од страна на претседателот Пендаровски во неговиот дом, а на денешната церемонија беше прикажан видео материјал од овој чин.

Пендаровски ги одликува Андов и пратениците од првото собрание со Орден „8 Септември“

Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание со Орден „8 Септември”. Претседателот...

Мирко Бачиќ / 8 септември, 2021 14:55

Увид на лице место на 27.08. 2021 беше извршен од страна на екипа на Министерството за внатрешни работи, лекар од итна медицинска помош и надлежен јавен обвинител.

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина братот на претседателот Пендаровски

По повод информациите објавени попладнево на порталите, кабинетот на претседателот Стево Пендаровски го издаде следното...

Владо Марин / 2 септември, 2021 20:51

Но, според него, еднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација. Тој вели дека годинава прославуваме 30 години од независноста, години во кои, како што оценува, имавме и подеми и падови, три децении на успеси, но и на бројни надворешни и внатрешни искушенија кои предизвикаа длабоки кризи и поделби

Пендаровски: Да ги надминеме разликите и да се обединиме околу илинденските идеали

Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на...

Владо Марин / 2 август, 2021 11:05

На поканата на Пендаровски за прославата позитивно одговорил лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Претседателот во Крушево го очекува и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Претседателот ги кани сите политички лидери за Илинден на Мечкин камен

Стево Пендаровски од годинава најави нов концепт на прослава за 2 август. На прославата ќе дојде Али Ахмети, а поканет е и...

Владо Марин / 30 јули, 2021 16:27

Нека постојано со нас биде присутна дарежливоста, добродушноста и искреноста. Како што Христијанството би било празно без христовото воскресение така би биле празни и нашите животи без љубов, сочувство, морал, споделување и благодарност.

Пендаровски го честита Велигден: Да шириме љубов и добра мисла и да му се радуваме на животот

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово...

Сара Фемина / 2 мај, 2021 10:01

Затоа, претседателот Пендаровски без никаква дилема ги потпишa Указите за прогласување на законите со кои ќе им се овозможи на илјадници наши граѓани да земат плата за февруари и март оваа година.

Пендаровски без никаква дилема ги потпишa Указите за прогласување на законите

На македонската јавност и е добро позната заложбата на претседателот Пендаровски да ги поддржува сите законски иницијативи...

Рејхан Бајрами / 19 април, 2021 6:05

Единствена точка на дневен ред е Информација за стратешките набавки во Армијата во наредниот период, соопшти кабинетот на претседателот Пендаровски!

ПЕНДАРОВСКИ ЗА УТРЕ СВИКА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

ПЕНДАРОВСКИ ЗА УТРЕ СВИКА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ Претседателот Стево Пендаровски за утре во 13 часот свика седница...

Перо Милчин / 11 март, 2021 21:07