Како што пишува порталот, веќе било испратено известување до Илија Димовски, кој е претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, а е предложено на местото на Василевска да дојде Александар Спасов, доцент од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Пендаровски бара разрешување на Иванка Василевска од ВМРО, член на Националниот Совет за Евроинтеграции

Како што пишува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК, денеска претседателот на државата Стево Пендаровски побарал разрешување на Иванка...

Катерина Крстиќ / 19 јуни, 2019 12:45

Пендаровски смета дека внатре во државата не постои никаков ризик доколку не добиеме датум за преговори во јуни или јули. П

“Опасноста за кочење на “Северна” Македонија доаѓа од надвор, од внатре немаме ризик”

Ниту албанската ниту македонската опозиција не се надвор од институциите, мое предвидување е дека нема да прават проблеми...

Перо Милчин / 14 јуни, 2019 17:19

Езџан Алиоски за македонската репрезентација до сега одиграл 28 натпревари во различни натпреварувања, зборувајќи го јазикот што најдобро го знае на терен со постигнати 5 голови и 6 асистенции,

Пендаровски со поддршка за Алиоски: „Ти си пример од кој учи целата држава, продолжи да не радуваш“

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски се огласи на социјалните мрежи после скандалот на кој фудбалскиот...

Перо Милчин / 14:37

Туск лошата вест прво му ја соопшти на македонскиот претседател Пендаровски, кој замина за Брисел за да добие потврда за датум за преговори.

Жешка шлаканица од Брисел: „НЕ сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори„

Ладен туш од Брисел, речиси извесно е дека идната недела нема да има датум за старт на преговори од Европскиот совет. Пораката...

Рејхан Бајрами / 12 јуни, 2019 18:36

Врз основа на член 22 став 8 од Законот за вработените во јавниот сектор („Службен весник на Република Македонија“, 6р. 27/14, бр. 199/1 4, 27/16, 55/18 и 198/18), a во согласност со член 22 и 23 од Законот за работни односи, („Служ6ен весник на Република Македонија“ бр. 62/2005, 106/2008, 161/2008, 114/2009, 150/2009, 50/10, 52/10, 124/10, 47/11, 11/12, 39/12, 13/13, 25/13, 170/13, 187/13, 1 13/14, 20/15, 33/15, 72/15, 129/15, 27/16, 134/1 6 и 120/2018) и Правилникот за систематизација на работните места во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија бр. 08448/3 од 3 1. 3. 2015 година, бр, 08448′ 6 од 2 1 20 1 5 година, бр. 08448/9 од 25. 1 1 .201 5 година, бр. 04544/ 1 од 29. 5. 20 17 година, бр. 041 1 58/ 1 од 1 6. 1 1 .201 7 година, бр. 04220/2 од 16. 2. 201 8, бр. 04220/4од 10. 5. 2018 година и 04 1 255/2 од 21. 1 1. 2018 година, Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија објавува:

Стево Пендаровски вработува: Плата од 30.000 до 50.000 денари

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски објави јавен оглас за избор на тројца посебни советници, чијашто основната...

Валерија Петрова / 4 јуни, 2019 18:30

ЕУ, посочи Пендаровски, треба да остане доследна на високите очекувања што ги создаде кај граѓаните.

ПЕНДАРОВСКИ:„Ако ЕУ не ни го даде заслужениот датум за преговори, ќе ги демотивира граѓаните„

На конференцијата на Подгоричкиот клуб, претседателот Стево Пендаровски порача дека регионалната соработка е клучна за...

Перо Милчин / 14:07

Рожерио со 6 и Чупиќ со 5 голови беа најефикасни во редовите на Вардар, додека на спротивната страна Мае реализираше 6 погодоци.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ГО ФАТИ ЕУФОРИЈА : “Честитки шампиони, земјата е горда на вас„

Вечер за славење, RK Vardar е европски шампион, напиша претседателот Стево Пендаровски. Македонските шампиони, Вардар остварија...

Рејхан Бајрами / 2 јуни, 2019 21:03

Вулин не сфаќа дека сите граѓани на Македонија се загрижени поради влошувањето на односите меѓу Белград и Приштина.

Геровски удри жестоко по српскиот министер : “Мал е Вулин да го замолчува Пендаровски„

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, остро реагирал на изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски...

Перо Милчин / 11:58