Пендаровски ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утре е планирано да оствари средба со францускиот претседател Емаунел Макрон.

Пендаровски утре на средба со Макрон

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска замина на работна посета во Франција каде ќе престојува до 13 ноември. Пендаровски...

Катерина Крстиќ / 11 ноември, 2019 9:59

Самиот премиер, минатиот месец потврди дека оддамна чека да се сретне со Макрон, но тој ги одбивал неговите барања.

Макрон одбил да се сретне со Заев поради корпуциските афери

Францускиот претседател цели 5 месеци одбива да се сретне со премиерот Зоран Заев а веднаш прифатил да се сретне со претседателот...

Катерина Крстиќ / 6 ноември, 2019 20:06

Средбата меѓу Пендаровски и Макрон, како што потврдија од Кабинетот на претседателот, ќе се одржи на 12 ноември, кога Пендаровски ќе учествува на Парискиот мировен форум.

Пендаровски од Макрон директно ќе ги слушне француските ставови за проширувањето

Претседателот Стево Пендаровски идната недела ќе се сретне со неговиот француски колега Емануел Макрон, и ќе има можност...

Валерија Петрова / 11:35

Жерновски имал три пожелни дестинации за амбасадор: Обединети Нации во Њу Јорк, НАТО-Брисел или ОН-Женева

Жерновски заминува за амбасадор во Женева!?

Како што наближуваат изборите, така се зголемува редицата во чекалната за амбасадорски места. Заменик министерот за надворешни...

Данаил Михајловски / 9:31

Претседателот Пендаровски ќе има средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај и со пратеникот во албанскиот Парламент, Васил Стерјовски.

Пендаровски на гости кај Рама и Мета во Албанија: Пречекан со највисоки воени и државни почести!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ја почна првата официјална посета на Република Албанија. Тој...

Сара Фемина / 26 октомври, 2019 13:28

. Она што јас имам мала корелација, е дека ние во моментов во однос на приклучување кон НАТО сме на 24 од 29 земји членки кои го имаат ратификувано пристапниот протокол.

Пендаровски задоволен по првиот дел од средбата: “Постигнат е консензус – сите лидери се за ЕУ”

На паузата од средбата претседателот Стево Пендаровски во изјава за медиумите рече дека од сите политички партии постои...

Рејхан Бајрами / 20 октомври, 2019 20:07

Прво ќе си понесете одговорност за потпишување на Преспанскиот договор, па за организирање на Референдум со манипулативно прашање.

ГАНКА ЦВЕТАНОВА: Да го поништите Преспанскиот договор и да си го вратите името

Во вчерашното обраќање до македонската нација, претседателот Стево Пендаровски повика на обединување на Македонија. Професорката...

Сара Фемина / 19 октомври, 2019 9:30

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат претседателите на најголемите...

Валерија Петрова / 18 октомври, 2019 17:50