Според ова, минатата новогодишна прослава скопјани ги чинела 260 илјади евра за една вечер. Договорот кој за прв пат се објавува во јавност обзнанува дека МКЦ за организација, сцена и промоција исплаќа 9 милиони и 600 илјади денари.

ФОТО: Шилегов за прослава од една ноќ потрошил 260.000 евра!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов преку МКЦ исплатил 160 илјади евра за организација на новогодишната прослава на плоштадот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 10:25

Како што пишува во „Етнос“ градоначалникот на Скопје Петре Шилегов – кој доаѓа од СДСМ (Социјалдемократски сојуз) е поддржан од Зоран Заев и се очекува да ја отстрани галијата до средината на април, без финансиско оптоварување на општината со што официјално ќе почне со уривање на проектот „Скопје 2014“.

Шилегов во интервју за грчки медиум: Не се повлекувам додека не го урнам „Скопје 2014“

Во интервју за грчиот весник „Етнос“скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, зборувал за неговиот план за отстранување...

Катерина Крстиќ / 13 април, 2020 20:52

Градоначалникот на Скопје го прокоментира и отстранувањето на другите галии, за кои рече дека ќе остави малку време, затоа што присилното отстранување ќе чинело многу.

Шилегов ќе ја отстрани првата галија од Вардар поради безбедноста на Скопјани

Градскиот татко Петре Шилегов денеска изјави дека галијата која прва беше поставена во коритото на реката Вардар, наспроти...

Катерина Крстиќ / 9 март, 2020 19:14

Откорнати дрвја, покриви, оштетени автомобили можеа да се видат вчера по улиците на главниот град. Силниот ветер успеа да ја откорне дури и фасадата на МЕПСО.

Откорната фасадата на МЕПСО- Шилегов и Богдановиќ удрија по Скопје 2014

Вчера Македонија ја зафати силен ветер кој направи големи материјални штети. Силниот ветер во Скопје бил со брзина од над...

Катерина Крстиќ / 27 февруари, 2020 11:36

По вчерашниот настан во центарот на главниот град Скопје кога еден скопјанец упати погрдни зборови кон група туристи од Кина се огласи и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов  кој го осуди ваквото однесување.

Ова е срам за градот- Шилегов се извини на кинеските туристи

По вчерашниот настан во центарот на главниот град Скопје кога еден скопјанец упати погрдни зборови кон група туристи од...

Катерина Крстиќ / 30 јануари, 2020 9:50

Гратскиот татко истакна дека откако дојде СДСМ на власт конечно започнаа да се решаваат проблемите кои долги години биле ставани под тепих.

Шилегов: Ми викаат многу работиш ама не знаеш да се фалиш!

На денешниот завршен настан од караванот на СДСМ, наречен „На прав пат“ градоначалникот Петре Шилегов го започна својот...

Катерина Крстиќ / 15 декември, 2019 15:20

Градоначалникот Шилегов не очекуваше дека овој настан ќе помине во најдобар ред се додека еден граѓанин не почна да зборува против него и Власта велејќи дека народот е незадоволен од нив.

Шилегов: Не ме гласајте веќе, јас сум градоначалник и не планирам да држам лопати

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска ги покани медиумите на свечен настан, осносно на посадување дрвца.  Градоначалникот...

Катерина Крстиќ / 6 декември, 2019 19:11

Надоместот за оваа давачка е во висина од речиси 20% од износот за снабдување со вода и одведување урбани отпадни води.

Од месец ноември воведена нова давачка- сметките за вода повисоки за 20 отсто

Град Скопје воведе нова давачка – надомест за одржување на јавното градско зеленило, но она што ги иритира граѓаните е што...

Катерина Крстиќ / 5 декември, 2019 11:02