„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително намалување на цените. Кај некои производи...

admin@magazin / 28 септември, 2023 6:14

Македонците најмногу сакаат да пијат пиво,според податоците од Државниот завод за статистика.

Во Македонија најмногу се пие пиво

Во оваа сезона на празници граѓаните на Македонија консумираат различни врсти на алкохол. Што мислите што најмногу се пие...

Едмонд Бекири / 10 јануари, 2022 16:40

Во Европа, бројот на производителите на пиво се зголемил од 3.600 во 2010 година на 7.500 во 2017 година. Притоа, вкупното европско производство на пиво во 2017 година изнесувало 38 милијарди литри, а потрошувачката изнесувала 355 милијарди литри. Од даночните давачки со кои се оптоварува пивото во Европа биле собрани приходи од 40 милијарди евра.

Колку литри пиво годишно се пие во Македонија?

Пивото е алкохолен пијалак кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни растенија: јачмен, хмељ), кој не е...

Владо Марин / 20 јуни, 2020 22:13

Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во Минхен , Германија почнувајќи од крајот на септември до почетокот на октомври.

ЗАПОЧНА ПИВСКО ЛУДИЛО ВО ГЕРМАНИЈА: Во Минхен отворен 186. Октоберфест!

Во германскиот град Минхен вчера започна 186. Октоберфест. Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја...

admin@magazin / 22 септември, 2019 11:35

Пивото е одличен извор на витаминот Б и ја разубавува кожата, комплекс од рибофлавин, тиамин, ниацин, пантотенска киселина, пиридоксин, фолна киселина, биотин и кобаламин, кои се задолжени за убава и затегната кожа.

»Лејдис« , шест причини поради кои треба да пиете пиво!

Ова се причините поради кои не е толку лошо да се напиете чаша пиво по напорниот работен ден. Едно истражување  во Германија...

Рејхан Бајрами / 14 август, 2018 23:27

Направете вкусен деликатес како прилог за ручек или мезе за со пиво.

Чипс од тиквички за секој љубител на спортот

Состојки: 2-3 тиквички 3-4 чешни лук вегета сол бибер Подготовка: Тиквичките не се лупат, се сечат на дебели кругови, па се оставаат...

Македонка Димкин / 15 јуни, 2018 23:32