Вучиќ вели дека благодарение на добрите економски резултати, граѓаните на Србија денес живеат подобро, но и дека е свесен дека некои не живеат доволно добро.

ВУЧИЌ ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Ако го зачуваме мирот, просечната плата до 2025 ќе биде 900 евра!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е убеден дека до 2025 година просечната плата во Србија ќе изнесува...

Рејхан Бајрами / 6 јуни, 2020 20:05

„Минималниот живот на Русија“ е официјално 11.300 рубли (164 евра) за Санкт Петербург.

Русинка му се спротистави на Путин: Дали мислиш дека се живее со 157 евра месечно?(ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин беше критикуван од сиромашна жителка во неговиот роден град Санкт Петербург за ниските...

Перо Милчин / 23 февруари, 2020 20:31

Со Општиот колективeн договор за приватен сектор од областа на стопанството во член 35 – се предвидува исплата на регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40 отсто од основицата за пресметка на плата која важи на денот на донесување на одлука за исплата, под услов работникот да работел најмалку шест месеци во календарската година кај ист работодавач.

Ако имаат финансиски тешкотии компаниите можат да исплаќаат и помал „К-15“

Во денешното соопштение од Сојузот на стопански комори на Македонија стои дека компаниите можат да исплатат и помала сума...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 18:18

Тие кои што останаа во државните болници мораат на вечер да возат такси да преживеат, вели Алексеј.

РУСКИТЕ ХИРУРЗИ ОПЕРИРААТ ДУРИ 12 ЧАСА, а навечер возат такси да преживеат: Нема да верувате колку им изнесува просечната плата!

Дванаесет часа руските лекари оперираат луѓе, а доцна во ноќта возат такси да ги прехранат семејствата. Тоа е секојдневие...

Сара Фемина / 10 декември, 2019 22:01

Со тоа до крајот на 2019 година сите оние работат во приватни фирми, мора да добијат регрес за годишен одмор.

К15 до крајот на месецов- казни за газдите кои нема да го почитуваат законот

И оваа година работниците во приватниот сектор имаат задолжително право на исплата на регрес за годишен одмор – популарно...

Катерина Крстиќ / 6 декември, 2019 9:58

За инцидентот, мајката дознала од видеото, по што децата сами кажале што се случило. Мајката вели дека сите три деца се трауматизирани и си ги бараат родителите.

ЗАРАБОТУВАЛА 500 ЕВРА ПЛАТА: Дадилката од пеколот и покрај добрите услови ги малтеретирала децата

Kафе барот Дежаву во Капитол мол во Скопје објави видео од една од своите безбедносни камери на кои се гледа како жена тепа...

Весна Петровска / 25 ноември, 2019 9:41

Во 11.30 часот денеска во просториите на Министерството за образование и наука е закажана средба на министерот Арбер Адеми со претставници на СОНК. Адеми и претседателот на Синдикатот Јаким Неделков вчера најавија дека денеска може да се очекува конечната одлука, а СОНК одлучи и штрајкот најавен за понеделник (11 ноември) да го стави во мирување додека не се усогласат околу терминот за исплата на повисоки плати.

Ќе постигнат ли наставниците договор со Владата? – конечната одлука за зголемување на платата ќе се знае денеска

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за...

Весна Петровска / 8 ноември, 2019 10:30