Вицепремиерот одлучно посочи дека Владата има силна политичка волја да продолжи растот на минималната, но и просечната плата во државата.

Битиќи: Минималната плата и во услови на криза продолжува да расте, нашата заложба е да достигне 18.000 денари

„Ние во период на криза, а сметам дека тоа сите го признаваме, направивме исчекор, а тоа е зголемување на минималната плата...

Перо Милчин / 1 април, 2021 17:20

Со новите вработувања и зголемувањата на платите, Министерството за здравство создава услови секој млад здравствен работник својата иднина и кариера да ја гледа во својата земја!

ФИЛИПЧЕ: МАРТОВСКАТА ПЛАТА ЗА 5% ЗА СИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСТАНОВИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, најави зголемување за 5% на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи. Во...

Стојче Бушин / 9 март, 2021 17:23

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во декември 2020 година, изнесува 42.227 денари.

ПОРАСНА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Од владата се пофалија за економијата

Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала  28.294 денари и бележи раст од 5,4 % во однос на истиот месец...

Перо Милчин / 24 февруари, 2021 9:20

Лукаревска информираше дека УЈП и ДИТ уште во декември 2020 почнаа со координирани контроли кај овие даночни обврзници при што како критериум бил земен износот на добиена финансиска поддршка, бројот на вработени, обврзници кои немаат исплатено плата повеќе од еден месец и обврзници за кои се добиени пријави за неправилности во однос на исплата на плата.

Работодавачи не исплатиле плати, а земале финансиска поддршка

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска и директорката на Државниот инспекторат за труд Јована Тренчевска...

Рејхан Бајрами / 11 февруари, 2021 10:59

Втор на списокот е министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, со вкупна нето плата од 85 113 за кого се нагласува дека има покачување на платата од20%. Спасовски има работен стаж од 18 години.

ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ ВО ВЛАДАТА – Заев зема најмногу, втор е Спасовски (ФОТО)

Највисока нето плата зема премиерот Зоран Заев. Таа вкупно изнесува 87 813 денари, од кои 8 973 се за минат труд. Премиерот е и меѓу...

Рејхан Бајрами / 22 јануари, 2021 9:57

Доколку владата јасно не ја зголеми помошта, тогаш клиниките нема да можат да исплатат плати на вработените во првиот квартал од следната година “, рече претседателот на Здружението, Гас.

ГЕРМАНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ПРОБЛЕМ: Доколку Владата не ја зголеми помошта, вработените ќе останат без плати!

Здружението на германски болници предупреди дека поради ограничувања во работата поради пандемијата, постои опасност клиниките...

Мирко Бачиќ / 29 декември, 2020 15:26

„Нашите планови се големи и амбициозни, без оглед на сериозноста на политичката и здравствената криза, како на меѓународно, така и на регионално ниво“, истакна Вучиќ, додавајќи дека целта е да се постигне раст на БДП од шест проценти во 2021 година.

ВУЧИЌ НАЈАВИ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ: Просечната плата до крајот на 2021 година ќе биде 570 евра, а пензијата околу 270 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска, презентирајќи ги плановите за 2021 година, дека просечната плата...

Мирко Бачиќ / 28 декември, 2020 17:21

Вработените во КБ Дубрава, единствената болница во земјава, потврдија дека не го добиле овој додаток на плата и дека ветија дека ќе ги исплатат заедно на 11 и 12 јануари!

ХРВАТСКИТЕ ДОКТОРИ ОЧАЈНИ: Ништо од ветените бонуси од 10 проценти, еве колку тие добиваат најмногу!

Хрватските лекари, медицински сестри и техничари кои работеа со пациенти со корона, исто така, требаше да добијат 10% додаток...

Мирко Бачиќ / 18 декември, 2020 18:55