Зголемување на бројот на специјализации и склучување стратешки договор со Универзитетската болница во Франкфурт за размена на кадри!

Филипче од Штип: Ќе обезбедиме 70 нови возила до крајот на мандатот за итна медицинска помош

Корона кризата покажа дека здравството е еден од столбовите на државата. До крајот на 2020 ќе ја дефинираме 10 годишната стратегија...

Стојче Бушин / 28 јуни, 2020 17:46

„За кратко време обезбедивме опрема, инфраструктура. За граѓаните обезбедивме квалитетни лекови, инвестиравме во вакцините, го проширивме опфатот на вакцинација на над 90 посто на државно ниво, преполовена е смртноста на новороденчиња“, додаде Филипче.

Филипче ветува: Секоја година ќе ги зголемуваме платите во здравството за 10 отсто

Секоја година ќе ги зголемуваме платите во здравството за 10 отсто, вети министерот за здравство Венко Филипче при посета...

Едмонд Бекири / 13:41

Граѓаните кои имаат една трансакциска сметка кај банка издавач на картичката ја добиваат од таа банка.

АНГЕЛОВСКА: Граѓаните во Македонија ќе добијат финансиска помош!

Нина Ангеловска, министерка за финансии во техничката Влада, во денешното гостување во “Само вистина” на Канал 5 телевизија...

Стојче Бушин / 11 јуни, 2020 20:30

Просечната плата пред економската криза предизвикана од пандемијата, достигна над 27.000 денари.

ЗАЕВ: Платите во нашата држава значително пораснаа- ги зголемивме платите повеќе од ВМРО-ДПМНЕ!

Платите во нашата држава значително пораснаа. Минималната плата ја покачивме за 5.500 денари, односно од 9.000 денари пред да...

Стојче Бушин / 7 јуни, 2020 11:03

Премиерката на Нов Зеланд рече дека намалувањето на платите нема да влијае на општата фискална позиција на владата.

ВЛАДА ЗА ПРИМЕР: Функционери намалиле плати во знак за солидарност на ЗАРАЗЕНИТЕ ГРАЃАНИ!

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, најави дека министрите и таа ќе ги намалат своите плати за 20 проценти во текот...

Перо Милчин / 15 април, 2020 20:17

Ќе наведам некои затоа што го ценам вашето доаѓање. На страницата има и привремена суспензија на буџетот на која се вели каде ќе заштедиме.

ЗАГРЕБ ВО ФИНАНСИСКИ ХАОС: Се сомневам дека ќе можеме да исплатиме цела плата во мај!

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, на редовна прес-конференција предупреди дека хрватскиот главен град е во многу...

Рејхан Бајрами / 11 април, 2020 17:31

Тој рече дека е договорено на состанокот со премиерот Ана Брнабиќ да им се заблагодари на здравствените работници во државата за „прекрасните напори и работата за борба против коронарниот вирус.

ВУЧИЌ СЕ ГРИЖИ ЗА СРБИЈА: Од први април зголемени плати на здравствените работници!

Сите здравствени работници ќе ги зголемат платите за 10 проценти од 1 април годинава. Ова го најави претседателот на Србија,...

Едмонд Бекири / 30 март, 2020 15:12

Одамна ги заслуживме, неправедно ни беа ускратени и ова е одлично за Македонија. Ќе помогне многу во иднина. Таму ни е местото.

ГРУЕВСКИ: Честитки за членството во НАТО- ТАМУ НИ Е МЕСТОТО, ОВА Е ДЕЦЕНИСКА ОДЛУКА, ЗАСЛУЖИВМЕ!

Честитки за граѓаните на Македонија за членството во НАТО и одлуката за почеток на преговори за членство во ЕУ. И двете се...

Рејхан Бајрами / 28 март, 2020 13:16