Од страна на претставниците на Националниот сојуз на слепи лица беше поздравено ова законско решение кое што е мошне значајно и за нив како поединци и за нивните семејства.

Шахпаска: Продолжуваме со политиките кои обезбедуваат силна поддршка на слепите лица

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници од Националниот сојуз на слепи...

Рејхан Бајрами / 23 февруари, 2021 11:02

СМК изразува поддршка на Македонецот Ден Масин за избор за пратеник во Парламентот на Канада со уверување дека Масин недвосмислено ќе застане во одбрана на македонското име и идентитет.

ПОДДРШКА ЗА НОМИНАЦИЈАТА НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕН МАСИН ЗА ПРАТЕНИК ВО КАНАДСКИОТ ПАРЛАМЕНТ!

21 октомври 2020 година, Торонто, Канада – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до сите Канаѓани со македонско потекло...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 9:45

Премиерот Заев соопштил дека позитивната одлука од октомврискиот Совет на ЕУ само ќе ја зацврсти довербата и на другите земји во регионот, кандидатки за членство во ЕУ, дека реформите и решенијата на билатералните прашања, на мирен начин низ дијалог, носат придобивки во европските аспирации.

ЈАСНА ПОРАКА ОД АВСТРИЈА: Позитивна одлука за старт на преговорите

Јасна порака од Австрија со поддршка за проширувањето на ЕУ и за европските интеграции на нашата држава е изенсена на средбата...

Весна Петровска / 7 октомври, 2019 11:36

Серген Самсоненко е на Ф4-турнирот и навива за нова европска титула на својот клуб Вардар.

Сергеј Самсоненко и Орце Камчев го бодрат ВАРДАР од ВИП-ложата во КЕЛН!

Македонскиот ракометен првак Вардар игра за нова европска титула во Лигата на шампионите, а од трибините има поддршка од...

Сара Фемина / 2 јуни, 2019 18:56

Ја Повикуваме цела Црвено-Црна Армија и цел Македонски народ заедно со овој голем успех да ја прославиме Храброста, а со малку повеќе среќа и Божја волја – Втората Европска Титула !!!

КОМИТИ ПОВИКУВААТ НА МАКЕДОНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА!

Без оглед што ќе се случи денес во Келн, Шампионските срца заслужуваат величествен пречек! Парадата на Гордоста започнува...

Рејхан Бајрами / 16:49

Македонскиот шампион Вардар со неверојатна игра во второто полувреме ја победи Барселона со 29:27.

НИКОЛА ГРУЕВСКИ СО ГОЛЕМА ПОДДРШКА ЗА ВАРДАР ОД ГЕРМАНИЈА!

Вардар ќе игра во финалето од Лигата на шампионите во ракомет! Македонскиот ракометен шампион ја смачка Барселона во Келн. Македонскиот...

Перо Милчин / 1 јуни, 2019 21:01

Членовите на исландската група држеа палестински знамиња во моментот кога се појавија на екраните, додека водителите ги читаа бодовите што ги добиле од гласовите на публиката.

ПРОТЕСТЕН ГЕСТ: ИСЛАНЃАНИТЕ СО ПАЛЕСТИНСКИ ЗНАМИЊА НА ЕВРОВИЗИЈА!

Исландската група Хатари вечерва ги дочека гласовите на публиката во финалето на Евровизија со палестински знамиња. Членовите...

Сара Фемина / 19 мај, 2019 2:47

Знам дека најпосле имаме избор, ама имаме избор: универзитетски професор, правник, човек со професионален, човечки интегритет и најважното – животно искуство!

БОЈАЏИ: Гордана Силјановска ќе ја врати Македонија на убавиот пат, на патот на ИДЕАЛИЗМОТ!

Режисерот на филмот „Ругање на Христа“, Јани Бојаџи кој добиваше закани од страна на УЧК за своето авторско дело и имаше...

Сара Фемина / 4 мај, 2019 2:19