За нив е многу важно да Република Македонија да добие претседател кој ќе ги обедини граѓаните, без оглед на нивната национална, етничка или верска припадност.

Љубе Бошкоски: Обединети за Македонија ќе го поддржат Пендаровски за претседател !

Претседателството на Обединети за Македонија во својот состав донесе едногласна одлука да го поддржи заедничкиот кандидат...

Рејхан Бајрами / 24 март, 2019 16:52

Идејата за ВМРО-ДПМНЕ се формираше и негуваше во Берлин, Њу Џерси, Мелбурн, Торонто. Тоа беа иделаите на нашите Илинденци и жртвите на едноумието.

Ѓорчев ги повикува Заев, Димитров, Шеќеринска и Пендаровски да го признаат привремениот претседател на Венецуела

Пратеникот и кандидат за претседател од редовите на ВМРО ДПМНЕ Влатко Ѓорчев со поддршка за изјавите на сенаторите Ted Cruz...

Перо Милчин / 31 јануари, 2019 15:43

"Македонија е многу важна држава за Република Турција и за турскиот народ" рече портпаролот Ибрахим Калин.

Турција со голема поддршка за членството на Македонија во ЕУ и Нато

Делгацијата во чиј состав се портпаролот на претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин, советникот...

Сара Фемина / 21 декември, 2018 21:40

Професорката Најчевска иако по стоти пат става јасно до знаење дека е против амнестии, сепак смета дека политичката одлука за поддршка на Преспанскиот е оправдан гест

Најчевска смета дека пратеник кој би гласал уставни измени треба да биде амнестиран

Професорката Мирјана Најчевска, учесник во Шарената револуција, иако има генерален став против амнестиите за обвинети и...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 8:43

Минов по т.н. козметички интервенции во уставните амандмани е презадоволен од финалната верзија и најави дека во третата, последна фаза ќе гласа позитивно за промена на името

Панчо Минов сепак ќе гласа “за” уставните измени

Предлог амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа веќе се пред пратениците откако беа усвоени на владина седница. ...

Мартин Попоски / 7:35

Река, ПАСОК, Демократска левица и Движењето на демократски социјалисти, по Нова Демократија едногласни дека нема да гласаат "за" ратификација на Преспанскиот договор

Навредите за “грчките” Македонци го иситнија мнозинството на Ципрас

Река и Движење на промена иако различни во своите политички делувања, сепак со став дека по последните изјави на премиерот...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 10:26

Ни најавите за "нормална" држава веќе не се доволен мотив да го вратат оптимизмот на Заев дека уставните измени во финалната фаза ќе поминат со огромна поддршка во Собранието

Премиерот најави нови “сили” за двотретинско мнозинство

Очигледно се намали оптимизмот кај премиерот Заев дека уставните амандмани во својата трета, финална фаза ќе бидат поддржани...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 11:39