Еден од овие проекти е означен како „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота на напади, а во исто време и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи површински бродови.

Русите спремаат беспилотна подморница: Една од неговите карактеристики им задава посебна главоболка на Американците(ВИДЕО)

Неодамна, рускиот воено-индустриски комплекс посвети посебно внимание на развојот на проектите на беспилотни бродови, поточно...

Едмонд Бекири / 29 август, 2020 12:41

Др, Томпсон, поранешен службеник на Министерството за одбрана на САД и предавач на Националниот универзитет во Сингапур, рече дека таквата сцена е многу ретка.

Кинеска подморница мистериозно изчезна од радар! Итно се огласи американскиот воен службеник и откри: Кинезите имаат страв од една работа!

Кинеската подморница е снимена како влегува во тунелот на подземната база на островот Хаинан во Јужното кинеско море. На...

Катерина Крстиќ / 22 август, 2020 10:02

Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото.

(ФОТО) Охридското езеро доби нова атракција – полу подморница

Охридското езеро пред почетокот на туристичката сезона ја доби првата полу подморница, објави Охрид 24.мк. Ова пловило кое...

Владо Марин / 22 мај, 2020 9:34

Кабинетот на руската морнарица одби да ги коментира информациите дадени од неименуван извор.

ПРИСТИГНУВА НАДОГРАДЕНА НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА: Ѕирнете во внатрешноста на рускиот ѕвер од морнарица!

Проектот 955А, првата надградена стратешка нуклеарна подморница Кнез Владимир, може да биде доставена до руската морнарица...

Катерина Крстиќ / 7 мај, 2020 9:31

Кинеската морнарица го тестираше својот најсовремен проектил JL-3 во заливот Бохај во Жолтото море.

АМЕРИКА ВО ШОК: Кина лансира нуклеарен проектил од подморница-Еве кои делови од САД можат да бидат срамнети со земја!

Кина ја тестираше новата ракета испалена од подморница, која е способна да уништи Сан Франциско, откри српски Инсајдер. Кинеската...

admin@magazin / 16 ноември, 2019 22:51

Тим Тејлор водичот на проектот кој беше посветен за пронаоѓањето на 52 исчезнати американски подморници во Втората светска војна, рече дека неговиот тим го пронајде “USS Grejbek” кај пристаништето Окинава.

Пронајдена подморница која исчезна пред 75 години: 80 морнари заминаа во мисија и никогаш повеќе не се вратија!

Истражувачот Тим Тејлор ја пронајде подморницата за која се трагаше повеќе од 75 години, во која исчезнаа и 80 морнари кои тргнаа...

admin@magazin / 12 ноември, 2019 21:59