„Може да се очекуваат бројни и долги периоди со температури помеѓу 30 и 40 степени Целзиусови“, рече метеорологот Тајлер Ројс од Аку Ведер.

ЕВРОПА ЈА ЧЕКА ПЕКОЛНО ЛЕТО: Се закануваат големи суши и невреме, а температурата ќе се искачи над 40 степени

Метеоролошката служба Аку Ведер објави прогноза за претстојното лето, според која ќе биде многу топло во Европа, така што...

Рејхан Бајрами / 21 мај, 2020 12:44

Дождот од минатата недела врне во три сојузни држави опустошени од пожарите, донесувајќи извесно олеснување за преморените пожарникари кои од септември се борат со пожарите во Австралија.

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Додека на едната страна беснеат ПОЖАРИ, а на другата БУРНО невреме, поплави, град!

Силна бура проследена со град денеска погодија делови од Австралија, вклучувајќи и многу делови погодени со пожари, додека...

Весна Петровска / 20 јануари, 2020 12:56

Службата за вонредни ситуации на сојузната држава Викторија објави на Фејсбук неколку фотографии на кои може да се забележат штетите од невремето, вклучувајќи и една дупка од четири метри која се отворила покрај патот.

ОВА ВИДЕО ГО ОТСЛИКУВА УЖАСОТ ВО АВСТРАЛИЈА: Еве како изгледа целата таа област

Пожарникарите деноноќно се борат да ги изгаснат 150-те пожари во државата Нови Велс во Австралија, а Сиднеј повторно е прекирен...

Весна Петровска / 17 јануари, 2020 18:32

Меѓуагенцискиот пожарен центар на САД од Боизи, Ајдахо, соопшти дека во последните денови 90 пожарникари, вклучувајќи ги и помошните теренски екипи, отпатуваа во Австралија.

ПОТРЕСНО: Бебе кенгур со солзи во очите молеше за помош – Семејството на Стив Ирвин спаси над 90.000 животни

Секојдневно сме сведоци на емотивните фотографии од Австралија, пожарите кои речиси 4 месеци беснеаат ширум земјата усмртија...

Весна Петровска / 8 јануари, 2020 18:36

Иако пожарите во Австралија се вообичаени во текот на жешкото лето, кое почнува во декември, тие оваа сезона се појавија порано поради високите температури и силните ветрови, но и од намерно палење.

100 ПОЖАРИ ГОРАТ ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, борбата со ОГНОТ може да трае неколку недели!

Гасењето на огромните пожари кои се проширија околу Сиднеј можат да потраат и неколку недели, соопштиле австралијските власти,...

Весна Петровска / 7 декември, 2019 10:01

Повеќе од 500 пожарникари учествуваа во напорите за да се локализираат страшните шумски пожари кои уништиле околу триесет куќи во Источна Австралија.

ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВИ ЈА РАЗНЕЖИ ДУШАТА: Во пожарите пронајде повредена коала, а потоа и го спаси животот!

Од катастрофалните пожари кои ја зафатија Австралија пристигна едно емотивно видео кое ќе ви го разнежи срцето. Се работи...

Рејхан Бајрами / 15 ноември, 2019 3:50

Горат повеќе од 50 помали пожари, а противпожарната служба примила информации дека поедини луѓе се заробени во своите куќи, известува националната телевизија „АБЦ“.

АВСТРАЛИЈА ВО ПЛАМЕН – ПОЖАРОТ НЕ ЗАПИРА: Се евакуираат градови, досега настрадаа над 300 коали!

Повеќе градови во Австралија се евакуирани поради големиот број на шумски пожари кои беснеат во две австралиски сојузни...

Сара Фемина / 8 ноември, 2019 16:58

"Форбс“: Амазон не се „белите дробови“ на Земјата

Угледниот “Форбс“ со статистика: Амазон не се „белите дробови“ на Земјата и пожарите не се застрашувачки !

Светската вознемиреност од пожарите во Амазон е непотребна, пожари таму секогаш имало, сечата на шумите е намалена и Амазон...

Узунов Бобан / 27 август, 2019 9:03