И покрај навремената интервенција на ТППЕ Прилеп, куќите изгореле до теме, се вели во соопштението од Општина Прилеп.

Гром предизвика пожар на 4 куќи во Прилеп

Синоќа од удар на гром, изгореа 4 куќи на ул.„Кузман Шапкарев“ во Прилеп. Пожарот се случил после полноќ, кога гром удри во...

Мате Парлоф / 28 јули, 2022 14:53

Од Центарот за управување со кризи информираат дека денеска во 13:30 часот започнал пожар во поле, којшто подоцна се проширил во шума на место викано Погана помеѓу Гевгелија и Богданци, каде е зафатен прнар и нискостеблеста шума.

Пожар во местото Погана помеѓу Гевгелија и Богданци

Пожар во местото Погана помеѓу Гевгелија и Богданци! Од Центарот за управување со кризи информираат дека денеска во 13:30 часот...

Мате Парлоф / 24 јули, 2022 18:04

Од МЕПСО, пак, за МИА информираат дека дефект на трафостаницата во населбата Пинтија, според првичните и неофицијални информации, е причината за мракот во Скопје. Велат дека повеќе информации ќе соопштат кога ќе ги добијат од екипите што се на терен.

СКОПЈЕ ОСТАНА БЕЗ СТРУЈА ПОРАДИ ПОЖАР ОКОЛУ ТРАФОСТАНИЦА НА МЕПСО

Пожар околу трафостаница на МЕПСО во Пинтија е причината поради која попладнево немаше струја од околу 17.20 до 18 часот во речиси...

Рејхан Бајрами / 13 февруари, 2022 18:54

Во домот на таткото на Јаулески беа извршени претрењи во рамки на истрагата на финансиска полиција која по пријава на ЕВН истражува како земјиште е купувано ефтино и препродавано неколкупати поскапо на ЕВН за да се градат соларни централи.

Запален автомобилот на братот на пратеникот Јован Јаулески

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески вчера вечер објави дека е запален автомобилот на неговиот брат. Првичните сомневања...

Перо Милчин / 12 февруари, 2022 8:18

Сепак, пожарникарите наизменично дежураа ноќва, додека целосно не се изгасне огнот.

Пожарот во „Жито Битола“ е локализиран

По четири часа, локализиран е пожарот што вчера попладне избувна во старата административна зграда на поранешната фабрика...

Перо Милчин / 24 јануари, 2022 5:49

Извештајот се наоѓа кај тетовските обвинители кои се уште водат предистражна постапка за несреќниот случај.

Пристигна извештајот за пожарот во модуларната болница во Тетово

Во Македонија пристигна извештајот на германските експерти за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој животот го...

Перо Милчин / 18 јануари, 2022 7:20

Нивните семејства обвинуваат за несоодветно лекување и тврдат дека правдата ќе ја бараат по судски пат.

Семејствата на починатите пациенти од ковид ќе ги тужат болниците

„Фокус“ располага со документи, имиња, презимиња и болнички истории на повеќе од 20 пациенти, кои починале од ковид 19. Нивните...

Рејхан Бајрами / 22 октомври, 2021 16:00

Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои е изградена болницата според проектот, нивните хемиски својства и дали истите се според пропишаните стандарди, вели професорот и архитект Мишко Ралев.

ОЈО: НАЛОГ ЗА ГАРДЕЖНО ВЕШТАЧЕЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во Тетово. Отаму ќе го вештачат објектот...

Рејхан Бајрами / 22 септември, 2021 6:03