Красниќи со закана: Ниту еден Албанец не се освети за нас до денес и затоа ние сами ќе се осветуваме бидејќи сите ќе ни дојдат тука во затворот, стои во заканата на Красниќи.

Трајко Вељаноски сигурно ќе биде тепан и малтретиран, доколку оди во притвор!

Со притворот на Миле Јанакиевски и Спире Ристовски и нивното претепување од страна на други затвореници, станува јасно дека...

Данаил Михајловски / 22 февруари, 2019 10:12

Поранешниот дипломат, Донев, во анализа на писмото на Груевски до челниците на ЕУ констатира дека политички азил за политички прогон значи позар за власта во Македонија

Политички азил за политички прогон е пораз за власта на Заев

Поранешниот дипломат и професор по политички науки, Јован Донев, го анализираше писмото кое пред барањето на азил од страна...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 11:32

30 дена хаос, Заев и Спасовски мислат, но не се сигурни како избегал Груевски, Дескоска упорно бара екстрадиција, ОЈО сеуште истражува, СЈО бара притвори, јавноста чека оставки

Еден месец бегство на Груевски, Заев и Спасовски “ќе дуваат свеќички”?

Македонскиот политички азилант во Унгарија од политичкиот прогон на актуелниот режим на владеење, поранешниот премиер Никола...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 13:34

Веќе е донесена одлука за барањето на поранешниот премиер на Никола Груевски за доделување статус на политички бегалец во Унгарија од политички прогон во Македонија

Груевски доби азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали...

Мирко Бачиќ / 20 ноември, 2018 10:26

Димитров при "крај со нервите", ако Унгарија одобри политички азил по унифицираните закони, тоа ќе значи дека ЕУ препознава политички прогон од власта во Македонија

Сијарто го “нокаутираше” Димитров, барањето за азил е правно, а не политичко прашање

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, четири дена по бегството на поранешниот премиер, не може да се помири со...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 12:26

Најголемата опозициска партија преку соопштение оценува дека судството работи под директен диктат на премиерот Зоран Заев

Судските одлуки под директна наредба на власта

Преку соопштение утринава се јави опозиционата партија ВМРО-ДПМНЕ, која оценува дека експремиерот Никола Груевски е жртва...

Перо Милчин / 10 ноември, 2018 10:13

Демонстрантите пред кривичниот суд побараа Претседателот Ѓорге Иванов да го сопре политичкиот прогон врз Никола Груевски

Претседателот да го сопре прогонот врз Груевски

Насобрани граѓани, вечерва пред кривичниот суд меѓу кои беа забележани и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, Невенка...

Перо Милчин / 7 ноември, 2018 21:03

Во петте предмети на СЈО каде поранешниот премиер Груевски се води како првоосомничен, никаде не се терети за проневара, мито, корупција, што е рамно на политички прогон

Правните случаи против Груевски се со политички мотив

Иако процесите на СЈО беа најавувани како демаскирањена режимското владеење на Груевски, се покажа дека се суди за возило...

Мирко Бачиќ / 29 октомври, 2018 6:56