Министерот претходно побара од МВР да бидат санкционирани организаторите на журги и забави, што е сосема спротивно на препораките за заштита од Ковид 19

Филипче: Ако не се почитуваат мерките ќе го вратиме полицискиот час!

Во изјава за ТВ Сител, министерот за здравство Венко Филипче, рече ддка поради непочитување на мерките за заштита од Ковид-19,...

Катерина Крстиќ / 19 јули, 2020 16:20

Инаку денеска Комисијата за заразни болести на состанок утрово донела одлука од утре за влез во земјава да биде задолжителен ПЦР тест. Одлуката на Комисијата ја објави и министерот за здравство на фејсбук.

Филипче: Нема потреба од враќање на полицискиот час!

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека во нашата земја с енамалува бројот на...

Катерина Крстиќ / 8 јули, 2020 16:27

Во овој момент имаме 120 луѓе на респиратори. Во Белград, сосотојбата е алармантна“, кажа Вучиќ.

НОВИ МЕРКИ ВО СРБИЈА: Се враќа полицискиот час од петок до понеделник

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечи дека ситуацијата во Србија, особено во Белград е критична, а за викенд повторно...

Стојче Бушин / 7 јули, 2020 18:54

Неофицијално ваква одлука донела владата на денешната седница. Извори за Скопје Инфо брифираат дека во текот на денот се водела жестока дискусија околу оваа одлука. 

Нема враќање на полицискиот час!

Нема да се воведе повторно полициски час и граѓаните ќе мора да користат заштитни маски кога се движат на отворен простор,...

Катерина Крстиќ / 9 јуни, 2020 16:43

Поради вртоглавата бројка на новозаболени од ковид 19, Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука дали и натаму ќе важат рестритктивните мерки.

Полициски час од 22 до 05 во општините со голем број заразени?

Осумдесетчасовниот карантин кој беше воведен за време на продолжениот викенд во општините каде што имаше регистрирано најголем...

Катерина Крстиќ / 8 јуни, 2020 13:28

Постои можност да биде донесена одлука за целосно прекинување на полицискиот час, но задолжително граѓаните да носат заштитна опрема,  односно заштитина маска.

Денеска ќе се одлучува за евентуално враќање на полицискиот час!

Денеска Комисијата за заразни болести  ќе одржи состанок и ќе донесе одлука за евентуално враќање на полицискиот час во...

Катерина Крстиќ / 11:41

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, се собираат многу луѓе на едно место и се дели храна.

Карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре 21 до понеделник до 05 часот?

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот викенд за цело Скопје, Штип, Куманово и...

Катерина Крстиќ / 3 јуни, 2020 17:27

Во сабота православните верници го слават празникот Задушница, а обичаите налагаат да се посетат гробиштата. Поради ова, министерот денеска посочи дека можно е воведување на полициски час но тоа ќе се одлучи во следните неколку дена .

Полициски час или карантин за време на продолжениот викенд?

Сите опции се отворени, рече на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, на прашањето дали се можни...

Катерина Крстиќ / 1 јуни, 2020 21:24