Раководството на Секторот за внатрешни работи Куманово го информираше министерот Чулев за активностите кои тие ги преземаат во борбата против криминалот и корупцијата, справувањето со пандемијата од коронавирусот и организацијата на парламентарните изборите.

ЧУЛЕВ: МВР будно ќе ги следи и ќе ги санкционира сите форми на политички притисок, поткуп и злоупотреба на полицијата во партиски цели

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска, во рамки на своите работни активности, го посети Секторот за внатрешни...

Стојче Бушин / 27 јуни, 2020 18:40

Притоа заедно со полициски службеници од ПС Карпош беа делени заштитни маски на лица кои беа затекнати без нив, со кусо информирање на граѓаните за оваа заштитна мерка донесена во рамки на владините уредби и одлуки за справување со коронавирусот.

Полицијата делеше маски во автобусите на ЈСП

Оделението за превенција при СВР Скопје во соработка со ЈСП Скопје денес во скопската населба Влае, односно на автобуската...

Стојче Бушин / 17 јуни, 2020 15:14

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 14315 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 845 прекршоци во изминатото деноноќие!

Казни за 845 лица за неносење на заштитна маска

Министерството за внатрешни работи во континуитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани...

Стојче Бушин / 14 јуни, 2020 11:43

Во САД веќе неколку денови има големи протести против полициската бруталност по убиството на Флојд кое се случи минатата недела, иако во последниве денови тие беа нешто помалку насилни.

ТРАМП КАКО ТИТО: Еве што рече за протестите поради убиството на Флојд! Испрати моќна порака до сите

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека сите американски граѓани заслужуваат да бидат еднакви пред законот и рече...

Катерина Крстиќ / 6 јуни, 2020 18:15

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната обдукција. Главниот медицински инспектор...

Катерина Крстиќ / 4 јуни, 2020 16:34

На полицајците Јанева прво им кажала дека и е доста од се и почнала да се соблекува. Потоа била повикана итна помош и и е дадена инекција за смирување, а таа е префрлена во станот каде ја издржува мерката домашен притвор.

ДО СЕГА НЕ ВИДЕН СКАНДАЛ: Катица Јанева по гаќи и градник во Државниот завод за ревизија!

Според записникот на МВР до кој дојде КУРИР поранешната специјална обвинителка Катица Јанева го нарушила јавниот ред и мир...

Катерина Крстиќ / 3 јуни, 2020 22:54

Во сите останати градови, се забранува движење на сите граѓани од четврток (4 јуни) од 21:00 часот до петок (5 јуни) до 05:00 часот наутро. Во сите останати општини, во петок, сабота, недела забраната започнува од 16:00 часот и трае до следниот ден до 05:00 часот наутро.

Забрана за гробишта за Задушница: Полициски час од 80 часа во половина Македонија!

На денешната седница на Влада, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, ги донесовме следниве одлуки со цел...

Стојче Бушин / 21:17