Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен состанок на лидерите на Г7 во врска...

Катерина Крстиќ / 16 ноември, 2022 8:09

Поради војната во Украина, земјата сака двојно да го зголеми бројот на војници, пишува ZDF.

На големиот екран може да се види тенк кој се движи низ ридско село. Одеднаш, од зад ѕидот се појавуваат непријателски војници. Софија Адах поцврсто ја фаќа црната јуришна пушка, нишани и го повлекува чкрапалото. Црвените точки ги означуваат нејзините погодици на екранот. „Не задржувајте го здивот додека пукате, само продолжете да дишете“, вели инструкторката, наредникот Магдалена Поровска. Со испружена рака му покажува на стрелецот под кој агол треба да се држи автоматската пушка.

Вежбите за гаѓање на симулатор се дел од бесплатниот еднодневен курс за воена обука што полската армија неодамна почна да им го нуди на граѓаните. Активните војници им покажуваат на цивилите како да користат оружје, како да се однесуваат во опасни ситуации и основите на ориентација на терен. „Мислам дека се потребни такви вештини, тие му даваат на човекот поголемо чувство на сигурност“, вели Софија Адах.

Оваа 40-годишна фитнес тренерка е една од околу стотината мажи и жени кои дошле во Центарот за воздухопловна обука на полските вооружени сили во Деблин. Овде, на околу 140 километри јужно од Варшава, посетуваат еднодневен курс „Вежба со армијата“. Програмата се нуди на 17 воени локации низ целата земја.

Во Полска расте стравот од ескалација на руската агресивна војна против соседна Украина. Полска, како членка на ЕУ и НАТО, масовно се вооружува поради, како што сметаат, заканите од Москва.

Варшава неодамна потпиша договори во вредност од милијарди евра со САД и Јужна Кореја за набавка на нови тенкови, хаубици и борбени авиони. Бројот на војници во вооружените сили треба да се удвои. Во земја со околу 38 милиони жители, армијата моментално брои 110.000 војници, плус 30.000 членови на доброволната домашна безбедност WOT. Во наредните години треба да има 250.000 професионални војници и 50.000 WOT.

„Полската армија мора да биде поголема и посилна за навистина да се одврати можниот агресор“, изјави неодамна министерот за одбрана Мариуш Блашчак. Полска пред неколку години воведе доброволна воена служба. Затоа, оваа еднодневна обука нема само за цел да ги научи граѓаните на некои основни правила на војување, туку и да регрутира што е можно повеќе млади луѓе за воена служба.

Но, тоа не е сè: „Сакаме да создадеме услови за што повеќе луѓе да бидат обучени за ракување со оружје, пружање прва помош и вештини за преживување, како што е способноста да се запали камперски оган или да се подготви вода за пиење“, вели Блашчак.

Во симулаторот за пукање во Деблин, наредникот Поровска ги охрабрува учесниците. „Сакам да пукате што повеќе! За некои тоа не е толку лесно. „Прво морав да ја надминам внатрешната блокада дури да земам оружје“, вели Малгоржата Вос (39). Таа смета дека обуката е корисна за да се избегне паника во итни ситуации.

„Се плашам дека украинската војна е само почеток на нешто поголемо. И ако има вооружен конфликт, не сакам да бегам“, вели Адам Краковиак. 28-годишниот работник во складиште размислува дали да стане професионален војник или да се приклучи на волонтерската служба за внатрешна безбедност, WOT. Обуката треба да му помогне да донесе одлука.

Надвор од полигонот, наредникот Мариуш Старош објаснува како да се користи рачна граната. „По фрлањето, веднаш засолни се, не гледај каде паѓа! ги советува учесниците.

За време на тренинзите за преживување не смее да недостасува извиднички романтизам. Инструкторот за скокање со падобран демонстрира како да се запали камперски оган користејќи ја тапата страна на нож, кремен и кора од бреза. За време на паузата за ручек, на учесниците им се дава порција брза храна - заедно со хемиски грејач што само треба да се измеша со вода. По десет минути јадењето се готви во алуминиумска тава. Мажите се особено воодушевени.

„Се разбира, не можете да ги обучувате луѓето да станат војници за еден ден“, вели постариот наредник Марцин Хрушцицки, кој го следи курсот. Но, во случај на конфликт, не е премногу лошо ако што е можно повеќе граѓани да знаат како да користат оружје. Освен тоа, целата работа е имиџ кампања: „Сакаме да им дадеме на луѓето чувство на сигурност, дека нивната војска е таму, во близина“, додава Хрушцицки.

Полска се вооружува, и цивили одат на воени обуки

Вежби за пукање, фрлање рачни бомби, опстанок на терен: со еднодневен воен курс полската армија се обидува да привлече што...

Мате Парлоф / 2 ноември, 2022 6:11

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот пат, го сака и за другите народи,...

admin@magazin / 28 октомври, 2022 6:52

Во текот на летната сезона на Аеродромот Св. Апостол Павле се очекуваат по два лета неделно од Полска, кои повторно ќе го поврзуваат Охрид со двата полски града по воздушна линија!

Полските туристи се враќаат на Охридското езеро

Со авион на полската авиокомпанија ЛОТ, кој доцна попладнево од Катовице слета на Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, полските...

Владо Марин / 20 јуни, 2021 22:16

Судирот се случил во близина на градот Гjивице во Ссесија, регион во југозападна Полска.

ТЕШКА НЕСРЕЌА ВО ПОЛСКА: Судир со автобус и комбе, девет лица го загубија животот, седуммина се повредени

Девет лица ги загубија животите во судир меѓу автобус и комбе во Полска, а додека седум се повредени, пренесува Асошиејтед...

admin@magazin / 23 август, 2020 12:57

Имено на прес конференцијата позади претседателите стоеја знамињата од двете земји, но протоколот на претседателот на Полска овој пат направи грешка, и македонското знаме беше модифицирано, пишува „Плусинфо“.

ДОСТА САМО НИЕ ГРЕШЕВМЕ: Полска го утна македонското знаме, Пендаровски доби извинување

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска беше во официјална посета на Полска, каде одржа прес-конференција...

Катерина Крстиќ / 5 февруари, 2020 17:24

- Не се сеќавам дека водостојот некогаш бил волку низок како последните години, тоа е трагедија. Малку подалеку, Висла изгледа како бара, вели пензионерот.

ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ СЕ ПРЕТВОРА ВО ПУСТИНА: Водостојот многу низок, исчезнуваат реките и езерата

Стариот рибар Тадеуш Норберчик (85) гледал како се Висла повлекла и го покажала своето исушено корито, што не е само знак на...

Весна Петровска / 30 јули, 2019 13:46

Грција целосно го поддржува ставот на Кипар во однос на Турција

ЕУ поделена, Кипар нов проблем за Македонија и добивањето на датум за преговори

На вчерашната седница на КОРЕПЕР, тело на постојаните претставници на земјите членки во ЕУ, не се постигнала согласност за...

Данаил Михајловски / 18 јуни, 2019 10:50