Лукаревска рече и дека кај 11 даночни обврзници од текстилната и чевларска индустрија, како и обврзници кои се занимаваат со продажба на кондиторски производи во тек е спроведување на насочени контроли по основ на данок на добивка, ДДВ и данок на личен доход, поради утврдени одредени отстапувања во податоците од даночните пријави и годишната сметка. Контролите на даноци се спроведуваат за изминатите пет години.

Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд со заеднички контроли кај работодавачи што не исплатиле плати, а земале финансиска поддршка

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска и директорката на Државниот инспекторат за труд Јована Тренчевска...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2021 19:15

Секој ден со лекови храна и секоја прва помош се бориме да направиме време на солидарност хуманост соидинување во вакви вонредни состојби во нашиот град по улици со бездомните животни.

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Грифон КИЧЕВО има потреба за донации да се прехранат замрзнатите КУЧИЊА!

Драги наши ова се кученцата од нашиот град каде никој не ги храни освен Грифон Кичево здружението.  Секој ден со лекови...

Перо Милчин / 13 јануари, 2021 21:59

И градоначалникот на Крушево, Томе Христоски ни истакна дека општината ќе помогне финансиски за транспорт на телото!

Македонски камионџија почина во Холандија: Потребна е финансиска помош за неговото семејство

Крушевчанецот Тодор Ѓорѓиески почина во саботата во Холандија, а транспортот на неговото тело во Крушево да биде погребано...

Перо Милчин / 4 јануари, 2021 14:16

Донираната опрема е според стандардите за безбедност и квалитет на СЗО и е распределена во медицинските центри во земјава.

СЗО ДОНИРАШЕ МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВРЕДНА МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19

СЗО ДОНИРАШЕ МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВРЕДНА МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19! Светската здравствена организација...

Перо Милчин / 31 декември, 2020 15:51

Министерот Филипче се заблагодари на амбасадорката Холштајн за поддршката и помошта која ја дава на здравствениот сектор од почетокот на ковид кризата и истакна дека се разговарало и за натамошно унапредување на здравствениот систем со помош на германската амбасада.

ДОНАЦИЈА НА ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ВО ПОЛИКЛИНИКАТА ШУТО ОРИЗАРИ

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн присуствуваа...

Рејхан Бајрами / 14:44

Вучиќ вчера изјави дека Србија е подготвена да и помогне на Хрватска, како на технички, така и на финансиски план, и дека се надева дека земјотресот поминал со минимални жртви.

Србија донираше МИЛИОН ЕВРА помош на Хрватска!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, испратил писмо до Владата на Србија во кое бара еден милион евра да бидат префрлени...

Мирко Бачиќ / 30 декември, 2020 11:52

Силниот земјотрес што погоди делови од Хрватска сите не растажи. Природните катастрофи се непредвидливи и оставаат несогледиви последици.

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: 100.000 евра помош за пријателска Хрватска

На седница на Владата денес донесовме одлука да испратиме 100.000 евра помош за пријателска Хрватска, објави министерката Радмила...

Мирко Бачиќ / 29 декември, 2020 18:08

Опремата, вредна милиони евра, вклучува респиратори, скенери и уреди за магнетна резонанца. Обединетите Арапски Емирати исто така испратија авион на 29 март со првиот дел од помошта со заштитни средства за борба против коронавирусот.

СРБИЈА ОД ЕМИРАТИ ДОБИ МИЛИОНСКА ПОМОШ: Полн авион со респиратори и скенери слета на аеродромот во Белград!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, лично го пречека авионот што денеска слета од Обединетите Арапски Емирати на...

Перо Милчин / 25 декември, 2020 13:45