Најпогодени се Халкидики и Тасос, а на шест острови прогласено е вонредна состојба.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ГРЦИЈА: Силно невреме во Халкидики и Тасос- ПОТОПЕНИ ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ(видео)

Големите и силни дождови вчера предизвикаа сериозни проблеми во северниот дел на Грција. Најпогодени се Халкидики и Тасос,...

Сара Фемина / 23 ноември, 2019 10:18

Вчера повторно имаше голема поплава која зафати околу 70 отсто од Венеција, која е под заштита на УНЕСКО. Нивото на водата се искачи на 150 сантиметри над морето.

По три поплави во една седмица, конечно се стабилизира ситуацијата во Венеција

Конечно добри вести од Венеција која поради плимата беше поплавена трипати во една седмица. Ситуацијата е нормализирана...

Катерина Крстиќ / 18 ноември, 2019 11:39

Страотните поплави однесоа и две жртви . Еден постар маж од 70 години загина од струен удар во својата куќа кога се обидел да ја уклучи пумпата за вода,  додека Дејли меил пренесува дека уште една жртва настрадала од поплавите.

Поплавите однесоа две жртви, градоначалникот испрати порака: Венеција е на колена

Страотните поплави кои ја зафатија Венеција оставија тешки последици врз градот. Веќе неколку дена Венеција се соочува со...

Катерина Крстиќ / 14 ноември, 2019 9:32

Пожарникарите соопштија дека припадниците на службите за заштита се на терен од 4 часот наутро и дека имале голем број интервенции.

ЗАСТРАШУВАЧКИ СНИМКИ ОД ЦРНА ГОРА: Излеани реки, поплавени куќи- страшни сцени од поплавите во Црна Гора

Страшното невреме кое беше проследено со дожд и силен ветар, кое денеска ја зафати Црна Гора создаде проблеми во сообраќајот,...

Сара Фемина / 6 ноември, 2019 22:24

Водостојот на реката Сава ќе биде во пораст, а во следните два дена се очекуваат врнежи со помал интензитет.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Цела Србија е потопена, поплавени 500 домаќинства, уништени куќи и автомобили!

Во општина Лучани е прогласена вонредна состојба, поради страшните поплави кои ја задесија оваа општина, кога поради големите...

Перо Милчин / 4 јуни, 2019 19:01

Додека има поплави треба да се избегнува движење со возила.

СОВЕТИ: Еве што не смеете да правите во случај на поплава!

Целиот регион во текот на изминативе денови го зафати невреме и поплави. Обилните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска...

Сара Фемина / 15 мај, 2019 7:57

Во Белград и денеска и утре ќе биде облачно и свежо, повремено со дожд и грмотевици. Ветерот ќе биде умрен, воглавно источните и североисточниот дел. Утринскита температура ќе достигне до 15, анјголемата дневна околу 19 степни.

Бело чудовиште кружи над Балканот – Македонија на готовс

Во Србија денеска и утре ќе биде облачно и посвежо, на места со дожд и грмотевици, додека обилни врнежи се очекуваат во северните,...

Весна Петровска / 13 мај, 2019 17:01

Во канадската покраина Квебек, 1.212 граѓани пријавиле голема материјална штета поради поплавите.

Во Источна Канада поради поплави евакуирани повеќе од 10.000 лица!

Повеќе од 10.000 лица беа евакуирани во источна Канада последните неколку денови, поради поплавите и повишувањето на нивото...

Сара Фемина / 1 мај, 2019 9:55