Во Белград и денеска и утре ќе биде облачно и свежо, повремено со дожд и грмотевици. Ветерот ќе биде умрен, воглавно источните и североисточниот дел. Утринскита температура ќе достигне до 15, анјголемата дневна околу 19 степни.

Бело чудовиште кружи над Балканот – Македонија на готовс

Во Србија денеска и утре ќе биде облачно и посвежо, на места со дожд и грмотевици, додека обилни врнежи се очекуваат во северните,...

Весна Петровска / 13 мај, 2019 17:01

Во канадската покраина Квебек, 1.212 граѓани пријавиле голема материјална штета поради поплавите.

Во Источна Канада поради поплави евакуирани повеќе од 10.000 лица!

Повеќе од 10.000 лица беа евакуирани во источна Канада последните неколку денови, поради поплавите и повишувањето на нивото...

Сара Фемина / 1 мај, 2019 9:55

Оваа провинција, во претходните години била погодена од повеќегодишна суша.

Во големи поплави во Иран загинаа најмалку 70 лица!

Иранските власти соопштија дека најмалку 70 лица загинаа во големите поплави кои ја зафатија југозападната провинција Кузестан...

Сара Фемина / 6 април, 2019 12:05

Од Министерството во заменик гувернерот на Кандахар Абдул Ханан Монеб изјави дека поплавите се најлоши, најголеми и најкатастрофални кои се случиле во последните седум години на ова место.

Во големи поплави во авганистанската провинција Кандахар, 20 загинати меѓу кои и деца

Во авганистанската провинција Кандахар загинаа најмалку 20 луѓе, а меѓу нив има и деца, кога од поплави беше зафатен тој регион,...

Перо Милчин / 3 март, 2019 11:48

Силниот тајфун Трами е 24-тиот кој годинава ја погоди Азија, а се предвидуваат огромни материјални штети како траекторија го води кон главните острови на Јапонија

Тајфунот Трами се насочува кон веќе поплавените области во Јапонија

Силниот тајфун Трами денеска се движи кон јужните острови на јапонскиот архипелаг, a во текот на викендот би требало да го...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 10:00

По ураганот Флоренс, по кој во САД животот го загубија најмалку 32 лица, службите најавуваат огромни поплави со што ќе има и нови жртви а и огромна материјална штета

Во бурата Флоренс загинаа 32 лица, почнуваат големи поплави

Бурата Флоренс иако ослабена, и натаму предизвикува огромна штета во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина...

Мартин Попоски / 18 септември, 2018 10:56

Ураганот Флоренс, кој зафати 5 федерални држави од САД од кои беа евакуирани над 3 милиони жители, по смртта на 15 лица, се заканува дека по себе носи огромни поплави

Монструозниот ураган “Флоренс” одзеде 15 животи

И покрај популистичките политички изјави на претседателот Доналд Трамп дека САД се подготвени за ураганот Флоренс, забележани...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 10:35

Во северно корејската провинција Хванхедо врне веќе 10 дена, а од поплавите животот го загубија 76 лица, 75 се сметаат за исчезнати а уништени се над 800 објекти

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати

Најмалку 76 лица загинаа, а речиси исто толку се сметаат за исчезнати како резултат на големите поплави што ја погодија Северна...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 6:56