Поповска вели дека СДСМ треба да си стои на зборот и да ѝ даде поддршка на парламентарната група од 12 пратеници, кои поднесоа иницијатива за промена на Изборниот законик.

Поповска од ДОМ: „Сметаме дека е дојдено време државата да стане една изборна единица”(видео)

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека е дојдено време државата да стане...

Сара Фемина / 22 септември, 2019 17:55

Поповска во Собранието изрази голема загриженост за непостапување на државниот инспекторат во случаи на сериозно загрозување на животната средина и здравјето на граѓаните, за кои има и поплаки и реакции во јавноста. Како примери посочува: инсталации со А интегрирани дозволи, сепарации на песок наместо уредување речни корита како кај Лепенец и Гостивар, каменоломи како во Лабуништа, рудници со огромни јаловишта со хемикалии, урбана узурпација на заштитени подрачја како во Охрид, Матка и Струга, неисправни колекторски системи во езерата и многу други.

ПОПОВСКА БАРА ОДГОВОРИ: -Дали инспекторатот за животна средина купува коли за директорот со пари наменети за лабораторија?

На вчерашните пратенички прашања пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, постави прашање до Владата и праша дали е точно дека...

Весна Петровска / 26 јули, 2019 18:50

Се уште има живи сведоци за македонските голготи и неприфатливо е некогашните завојувачи да ни држат придики.

Поповска контра ЗАЕВ: “Никогаш Македонците ниту присвојувале туѓи територии, ниту туѓа историја”

Пратеничката од ДОМ Лилјана Поповска, се огласи на социјалните мрежи во однос на изјавата на премиерот Зоран Заев за грчката...

Перо Милчин / 22 јули, 2019 14:28

Според Лилјана Поповска, бојкотот може да се случи доколку кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, освои помалку гласови од кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски.

Поповска: „Ако победи Пендаровски во првиот круг, опозицијата ќе ги бојкотира изборите поради загубата„

Поранешната претседателка на партијата ДОМ, Лилјана Поповска, вели дека постои опасност опозицијата да го бојкотира вториот...

Сара Фемина / 30 март, 2019 10:16