На Могилата на непобедените е предвидена свечена празнична програма и обраќања на претседателот на државата, Стево Пендаровски, на градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и на претседателот на Општинскиот одбор на борците од Прилеп, Круме Соколоски.

Празникот ќе биде одбележан и во Скопје и во Куманово.

Осумдесет години од Денот на народното востание – 11 Октомври

Осумдесет години од денот кога беше означен почетокот на Народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на...

Сара Фемина / 11 октомври, 2021 8:21

Програмските содржини од централната манифестација, во организација на Владата на Република Македонија и Општина Прилеп започнуваат денеска со свечен почеток на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ во градот херој Прилеп во 18:00 часот.

Република Македонија денеска и утре го чествува 80 годишниот јубилеј – Денот на народното востание – 11 Октомври

Република Македонија денеска и утре го чествува државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание и одбележува 80...

Перо Милчин / 10 октомври, 2021 11:26

Македонскиот народ го празнува Крстовден како тежок празник.

ДЕНЕСКА Е КРСТОВДЕН – ВОЗДВИЖЕНИЕТО НА ЧЕСНИОТ КРСТ: НЕКА НИ Е НА ПОМОШ

Воздвижение на Чесниот КрстКрстовден кој во народните верувања се нарекува Крстовден е значаен христијански празник...

Сара Фемина / 27 септември, 2021 5:43

Во народот, овој празник подразбира и живописни обичаи, особено такви што му се посветени на раѓањето. Некои семејства поминуваат повеќе денови во празнично расположение и во свечено руво, иако не слават и не одат на слава, особено во краиштата каде што се одржуваат панаѓури за Мала Богородица.

Денеска е голем празник: Рождество на Пресвета Богородица – Ова е обичаите

Македонската православна црква на 21 септември го обележува раѓањето на пресвета Богородица, празник што се вика и Мала Богородица....

Перо Милчин / 21 септември, 2021 6:09

Свештенството од храмот Рождество на Пресвета Богородица, ги повикаа сите верници учесници на овој торжествен молитвен собор, да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот Kовид-19.

Вечерна молитва и литија во пресрет на празникот Рождество на Пресвета Богородица

Во пресрет на денешниот празник Рождество на Пресвета Богородица, вчера вечер во храмот посветен на Богородичното рождество...

Сара Фемина / 6:04

Иако овој празник, кој се празнува утре на 21 септември, се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна.

УТРЕ Е МАЛА БОГОРОДИЦА: Празник на мајката на сите мајки и заштитничка на жените

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник, кој се празнува...

Сара Фемина / 20 септември, 2021 6:24

Централниот дел од прославата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во 19 часот на плоштадот Магнолија во Битола, кога обраќање ќе има претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробовите на покојните претседатели на Република Македонија, Глигоров и Трајковски

Во рамки на одбележување на 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија, партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ...

Перо Милчин / 8 септември, 2021 15:39

Според некои народни верувања Петар и Павле се иста личност, според други, пак, тие биле браќа. Меѓутоа, Петар не бил брат на Павле туку на Андреј, наречен Првоповикан затоа што бил првиот Христов ученик.

ДЕНЕСКА Е ПЕТРОВДЕН: Празник на врховните апостоли Свети Петар и Павле

По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На тој план меѓу...

Владо Марин / 12 јули, 2021 6:47