Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата тајната на Евхаристијата.

Доаѓа Велики Четврток, ова се обичаите кои се изведуваат

Празникот Велики Четврток е еден од базичните настани за Црквата. Од понеделник се наоѓаме во средината на Страдалната седмица,...

Сара Фемина / 26 април, 2021 6:59

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.

Соопштение за неработен ден 05 април 2021 година

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на...

Сара Фемина / 2 април, 2021 21:28

Во текот на седумнеделниот период на Велигденскиот пост има повеќе празници. Во првата недела од великите пости, од понеделникот до средата се деновите наречени тримери кога не се конзумира никаква храна ниту течност!

Денеска е Прочка – празник за проштавање и очистување од гревовите

Македонската традиција за Прочка е богата и разновидна. Секаде се одбележува овој празник меѓу македонскиот народ. На Прочка,...

Рејхан Бајрами / 14 март, 2021 10:17

Водици по правило се празнува два дена. Првиот ден е 19 јануари, кој покрај Богојавление уште се нарекува и Војордание и Машки Водици. Вториот ден пак е следниот, 20 јануари, наречен Женски Водици.

ДЕНЕСКА СЕ МАШКИ ВОДИЦИ- Слава тебе ГОСПОДЕ

Водици или Богојавление е денот во кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, според христијанското...

Сара Фемина / 19 јануари, 2021 7:30

Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден. Големиот водосвет е симбол на обновувањето на нашата природа и на целиот космос преку вода и Дух.

Утре се празнуваат Водици – денот кога водите стануваат лековити

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската...

Сара Фемина / 18 јануари, 2021 19:24

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот Богојавление (Водици) на граѓаните од православната вероисповед.

ВТОРНИК НЕРАБОТЕН за православните верници во Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија („Службен...

Рејхан Бајрами / 6:33

Годинава Богојавление-Водици нема да се прославува на традиционален начин со фрлање крст во охридските води.

ОХРИД СЈАЕ: Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Од утрово екипи на ЈП...

Владо Марин / 17 јануари, 2021 12:17