Шест месеци пред своето јавување на Пресветата Дева Марија во Назарет, великиот архангел Божји Гавриил му се јавил на првосвештеникот Захариј во ерусалимскиот храм

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ИВАНДЕН: Цвеќето има магична моќ!

Денеска се празнува Свети Јован- летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето на Свети Јован Крстител. Иванден е еден...

admin@magazin / 7 јули, 2022 16:57

Многумина веруваат дека ако се заречат дека на овој ден ќе одат на Духовден во манастирот Острог, нивната болест или болеста на некој нивни близок ќе исчезне „како однесена со вода“.

Денеска е Свети Василије Острошки- За многу години!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 29 април, Св. Василиј Острошки. Свети Василиј Острошки е родум од Попово...

admin@magazin / 12 мај, 2022 5:42

Кај Македонците со Ѓурѓовден започнува летната половина од годината што трае до Митровден.

Денеска е ЃУРЃОВДЕН – еве кои се обичаите!

Ѓурѓовден — најголемиот христијански празник од пролетниот циклус којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 23 април,...

admin@magazin / 6 мај, 2022 12:44

Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани во Република Македонија им го честита Денот на трудот.

2 Мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

2 Мај (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија! Министерството за труд и социјална политика соопштува...

Перо Милчин / 29 април, 2022 5:39

Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.

Втор ден Велигден

Православните верници денеска слават втор ден Велигден – Христовото Воскресение, најголемиот христијански празник, ден...

Мате Парлоф / 25 април, 2022 6:56

Сите христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА – НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА: Среќен ВЕЛИГДЕН на сите православни христијани!

Во сите храмови на Македонската православна црква, на полноќ беше објавено Воскресението на Исус Христос, а православните...

Перо Милчин / 24 април, 2022 7:00

Како што информираше отец Алексо Темелко во чест на Христовото Воскресение-Велигден богослужба ќе се одржи во црквата „Св. Архангел Михаил" во Пустец.

Честитка за Велигден од МД „Илинден” и МАЕИ

Македонците кои во голем број живеат во Тирана, Елбасан, Корча и други градови присуствуваат на богослужбите кои се одржаа...

admin@magazin / 23 април, 2022 18:07

На Велигден рано наутро сите одат во црква за да чујат „Христос воскресе“ и да се причестат.

Митови и легенди за традицијата за вапцување јајца и ЗНАЧЕЊЕТО НА ЦРВЕНО ЈАЈЦЕ!

Обичај кај сите христијани бил и се уште е дарувањето велигденски јајца. При тоа се водело сметка секој член на семејството...

admin@magazin / 21 април, 2022 3:53