Богојавление бил празник на Бог кој ги исполнувал желбите на луѓето кои му се обраќале при отворањето на небото.

Денеска е Богојавление —Водици

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката...

admin@magazin / 19 јануари, 2022 7:14

Се гледа и времето, ако падне снег или биде облачно, годината ќе биде плодна.

Денеска е Василица – за многу години!

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание...

admin@magazin / 14 јануари, 2022 6:43

По Вознесението на Господ Исус Христос и по слегувањето на Светиот Дух над апостолите, Господовото слово бргу се распространувало, и бројот на верните растел секој ден. Јудејските началници и членовите на синедрионот со ожесточеност и гнев ги гледале успесите на новото учење.

Утре се празнува Свети Стефан- светецот заштитник на болните, старите, сиромашните

Утре се празнува Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан e еден од првите седум ѓакони ракоположени од светите апостоли и...

Владо Марин / 8 јануари, 2022 11:05

Ова е стара македонска традиција, вечерта пред Бадник да се дочека надвор, крај оган, со чашка греена ракија во рацете, со погача, со македонски песни, со желби за здравје и бериќет.

Денеска се палат коледарски огнови- еве што треба вечерва покрај огнот да направите

Денеска се палат коледарски огнови. Коледарските огнови се предвесник на Бадник. Ова е стара македонска традиција, вечерта...

Владо Марин / 5 јануари, 2022 21:50

Внесување на бадникот е проследено со обредно внесување на сламата и сито кое е наполнето со сите видови на пита, како и со суви овошја со кои се посипувал бадникот, а потоа се ситото се ставало на трпезата или до огништето.

Утре е БАДНИК- ден пред БОЖИЌ: Еве кои се обичаите

За православните христијани утре е Бадник, денот кога се собира семејството на трпеза, на која освен храна има и бадниково...

admin@magazin / 21:41

Свети Климент заедно со Свети Наум Охридски се најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Дваесетина години во Велика Моравија им помагале на солунските браќа во остварувањето на Моравската мисија. Кога кон крајот на 867 или почетокот на 868 година светите браќа Кирил и Методиј биле повикани во Рим со нив бил и Свети Климент.

Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец: ЗА МНОГУ ГОДИНИ ДА НИ Е!

Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот...

admin@magazin / 8 декември, 2021 8:25