Тоа е нашето очекување. Моето останување во овој дополнителен период е заради обезбедување парламентарно мнозинство и мислам дека оваа работа ја завршувам. На 12 декември мојата партија СДСМ ќе има нов претседател.

Се очекува да има нова влада што ќе предложи нови министри и ќе направи нов кадровски распоред, но откако ќе биде извесно со Бугарија. Во прашање се недели, истакна Заев на прес-конференцијата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Во следните неколку недели, рече, Алтернатива ќе почне да ги презема одговорностите во институциите, ќе го зајакне парламентарното мнозинство и ќе може да се гласаат важни закони: за кризите – енергетска, пандемиска и мигрантска, како и Буџетот за 2022.

Имаме 64 потврдени пратеници, може да пораснат на 66, тврди Заев

Во моментов сме 64 потврдени пратеници, верувам дека парламентарно може да достигне и 66, за тоа треба да одлучат пратениците,...

Мате Парлоф / 6 декември, 2021 6:27

Нејзиниот сопартиец и колега во Собранието, Александар Николоски, денеска соопшти дека прашањето за доверба во Владата е доставено до Собранието, со 61 потпис.

Ќе гласаат ли и пратеници во скафандри за недоверба на Владата?

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, според информации на 360, е во изолација од петокот, кога беше и постигнат договорот...

Рејхан Бајрами / 8 ноември, 2021 19:05

На поднесеното барање за оваа точка да биде ставена на дневен ред, од присутните 108 пратеници на вчерашната седница, само 19 пратеници гласаа ЗА.

Власта и опозицијата сложно го одбија предлогот на Левица за намалување на патните трошоци на пратениците

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пратениците, поднесени уште во април месец од страна на Политичката...

Мирко Бачиќ / 15 септември, 2021 20:30

„Денес попладнево ненадејно добив покачена температура и омалаксаност додека бев на седница на Собрание.

Пратеничката Славјанка Петровска позитивна на ковид 19!

Пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска, која беше дополнителен заменик министер за внатрешни работи во техничката влада,...

Перо Милчин / 29 октомври, 2020 8:41

Според она што може да се забележи, пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев, во 2017 година  купил стан од 65.000 евра од 60 метри квадратни во Скопје. Апасиев навел дека има кредит во банка од 3,46 милиони денари подигнат во 2016. Возилото марка Алфа Ромео 2007 година, е на неговата сопруга, и чини 155.000 денари.

ОБЈАВЕН ИМОТОТ НА НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ: Апасиев се подновил со стан, Муцунски со ауди од 30.000 евра!

Денеска ДКСК ја објави пријавената имотна листа на дел од новите пратеници во Собранието кои за прв пат стануваат и функционери. Според...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 9:39

Тој ја потсети јавноста дека пратениците доаѓаат од различни места во државата и дека ги претставуваат гласачите од изборните единици од кои доаѓаат, па токму поради тоа мора да им се обезбедат нормални услови за работа.

Џафери: Ќе предложам пратениците да одат на работа со тротинет!

На денешниот брифинг со новинарите, претседателот на Собранието, Талат Џафери, истакна дека доколку Владата достави законски...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 17:11

Според Заев, на изборите на 15 јули граѓаните на фер, слободни и демократски избори го потврдиле правецот и го кажале својот став кој е преточен во програмата за четиригодишниот мандат.

Во сабота пратениците ќе ја одбираат новата влада

Трансформација на економијата за забрзан раст и повисок стандард, вложување во јавното здравство, намалување на стапката...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 10:51

Само 8 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се од претходниот состав!

Во парламентот не влегуваат Тарчуловски, Сафет Бишевац и Ковачки, а извисија и Самка Ибраимовски и Зекир Рамчиловиќ

Старо-нови пратеници, професори, министри, директори освоија пратенички места според актуелната распределба на мандатите...

Владо Марин / 19 јули, 2020 8:26